Kripto para destekli bir banka kuruluşu olan Silvergate Bank, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kurumuna müşteri portföyünü 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bildirmişti. İlgili dosyada 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle Silvergate’in kripto yatırımcıları, madenciler ve küresel yatırımcılarda dahil olmak üzere 542 farklı dijital varlık barındıran müşterisi olduğu açıkça görülebiliyor. Eylül 2018’den önce kuruma verilen dosyadan bu yana ise 59 yeni kriptonun eklendiği görülebiliyor.

Bankanın Yatırımcıları Giderek Artıyor

Banka, dijital para biriminin geleneksel finans kurumları tarafından kabul edilmesi halinde sektörün daha da büyüyeceğini vurguluyor. Banka tarafından yapılan açıklamada: “Şuanda sahip olduğumuz varlıkların tahmini değeri 7,5 milyar ile 10 milyar dolar arasında. 300’ün üzerinde kurumsal yatırım fonuna sahibiz. 31 Aralık 2013 tarihinden bu yana ise ICO fonları hariç, dijital para ile ilgili projelere 8,3 milyarın üzerinde yatırım yapıldı.”

Tüm yıl boyunca Silvergate’in kripto para birimi müşterilerinden elde ettiği mevduatın %11 oranında arttığı görülebiliyor. Dijital para yatırımcılarının mevduatları 4,8 milyondan 1 milyar dolara kadar yükselirken diğer yatırımcıların varlıkları 50 milyondan 300 milyon dolara yükselmiş.

Bankanın paylaştığı verilere göre yatırımcıların borsaların yerine kurumsal şirketleri tercih ettiği görülebiliyor. Bu durumun yaşanmasındaki en büyük sebep ise daha önce yaşanan hack skandalları ve borsalarda bulunan varlıkların karşılıksız çıkması yatıyor. Daha önce borsalarda yüksek miktarlarda varlık bulunduran yatırımcılar bu varlıklarını farklı şirketlere aktaramamıştı.

Şubat ayında şifreleme alanında risk sermayesi olarak faaliyet gösteren DCG şirketi, Silvergate bankasını da içeren birçok kuruma yatırım yaptığını açıklamıştı. Bu yatırımdan elde edilen gelir ise Bankanın uluslararası alandaki finansal teknoloji girişimlerinde kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here