Birçok kişinin baş belası olan kriptojacking ile ilgili yeni bir rapor yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde İran’ın siber güvenlik alanında uzman bir yetkilisi tarafından yayınlanan raporda ilgili yazılımın hakkında detaylı bilgiler mevcut.

İranlı yetkili 2017 yılında bu kötü amaçlı yazılımın en çok Brezilya’da ortaya çıktığını ve bu ülkeyi Hindistan’dan sonra ise Endonezya’nın takip ettiği bilgisini verdi.

Monero’nun (XMR) madencilik yazılımı olan Coinhive, müşterilerine ve madencilik faaliyetinde bulunmak isteyenlere özel dağıttığı bir API mevcut. Bu uygulama ise bilinen madenciliğin aksine CPU yani işlemciler ile çalışıyor.

Mayıs ayında yapılan başka bir araştırma sonuçları ise çok vahim. Yaklaşık 300 adet web sitesi, Coinhive programına entegre olmuş bir kötü amaçlı kod içeriyordu ve bu sitelerde madencilik faaliyetleri site sahibinden izinsiz olarak yapılıyordu. Yine popüler oyun olan League of Legends oyununa da bu uygulamanın sızdığı belirtildi.

Kripto para haber sitesine göre ise kripto-malware adı verilen yazılımlar 2018 yılında %500’lük bir artış gösterdi. Monera coini şuanda %5 oranında yasal dışı madencilik faaliyetleri ile üretilmekte.

İlgili rapora göre, bazı web siteleri kullanıcılarına madencilik yaptırmak için bu uygulamayı kullanıcı izni olmadan sunmakta. Kullanıcılar ise sitede kaldıkları süre boyunca fark etmeden bu uygulamayı çalıştırarak madencilik yapmış oluyor. Tabi ki gelirler uygulamayı siteye enjekte eden yazılımcıların cebine giriyor.

Monero bu alanda adı geçen ilk coin değil. Birçok coin bu noktada yasa dışı madencilik faaliyetlerinden dolayı sıkıntı yaşıyor. Sürekli olarak önlem alınsa da hackerlar bir şekilde bu önlemleri aşıp yeni yazılımları bilgisayarlara ve web sitelerine bulaştırmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here