Paranın icadından bu yana dolandırıcılık ve sahtecilik gibi faaliyetler hep var olmuşlardır. Dijital varlıkların ortaya çıkmasından bu yana ise bu faaliyetler yeni boyut kazandılar. Sahte ICO faaliyetleri ve borsaların iflas(!) etmesi gibi durumlardan dolayı kullanıcılar mağdur oluyorlar. Bu yazımızda ise kripto varlıklara yatırım yaparken sahtecilik ve dolandırıcılık gibi sorunlar yaşanmaması adına yapılması gerekenleri ve yapılan 3 büyük hatayı inceleyeceğiz.

CoinCheck, Bitfinex ve Poloniex gibi borsalarda birçok farklı kripto varlığın ticareti yapılmaktadır. Bu borsalar kullanım kolaylığı sağlasa da güvenlik zaafiyetlerinden dolayı hacklenmişlerdir. Bu tarz bir durumda ise kullanıcılar mağdur olmakta ve kripto varlıklara olan güven sarsılmaktadır.

Kripto varlıklar borsalarda, çevrim içi ve çevrim dışı cüzdanlarda ve donanımlarda saklanmaktadır. Her yöntemin kendine göre artıları ve avantajları bulunmaktadır. Yatırım yapmadan önce ise hangi yöntemin kullanılacağı iyi araştırılmalı ve karar verilmelidir.

Borsalar ile Banka İlişkisi

Bankalar güvenilir kurumlardır. Birçok banka devlet güvencesi altında olduğu için iflası durumunda devlet kişilerin mağduriyetini karşılamaktadır. Mt.Gox 2010 yılında kurulmuş bir borsadır. 2014 yılında ise hacklenmesi sebebiyle birçok kullanıcı mağdur olmuştur. 2016 yılında ise Bitfinex hacklenmiş ve 72 milyon dolarlık kayıp yaşanmıştır. Bu tarz örnekler sebebiyle borsalara bankalar gibi bakılmamalıdır. Eğer yüksek oranda varlık saklanacaksa donanım cüzdanları veya çevrim içi cüzdanlarda saklanmalıdır.

Yapılan birçok güvenlik araştırmasını ise sizlerle zaman zaman paylaşıyoruz. Bu haberlerde ise borsaların gerekli güvenlik önlemi almadıkları rahatlıkla görülebiliyor. Şuanda güvenlik olarak Coinbase dışında ki borsaların neredeyse hepsinde zafiyetler söz konusu.

Vergi Konusu

Birçok devlet kripto varlıklar üzerinden vergi talep etmektedir. Borsalar ise sürekli olarak incelendiği için devletler talep oluşturduğunda kayıtlar borsalar tarafından verilir. Bu sebeple varlıkların borsalarda saklanması her zaman tehlike arz etmektedir.

Vergi konusunda yurt dışında özel olarak hizmet veren şirketler olsa da henüz ülkemizde benzer bir şirket bulunmamaktadır.

Cüzdanların Kaybedilmesi

Kripto para birimleri için sunulan kağıt cüzdanlar çevrimdışı olmaları sebebiyle dijital ortamdan rahatlıkla korunmaktadır. Yine de bu cüzdanlar paranın evde saklanması gibi sorunların benzerini içerirler. 2018 yılında yayınlanan bir rapora göre ise 2017 yılında 4 milyon Bitcoin dolaşımdan kaybolmuştu. Bu sebeple kağıt cüzdanların da her zaman gerekli güvenliği saklamadığı aşikar.

Borsaların da her zaman risk içerdiğini düşünürsek en iyi saklanabilecek yer yine kripto donanım cüzdanlarıdır. Bu cüzdanların da en büyük sorunu yüksek miktarda kripto varlık saklayamamasıdır. Bunun dışında bu donanımlarda ufak çaplı fiziksel açıklar olsa da dijital olarak hacklenmeleri pek olası değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here