Bloomberg ekonomi kanalı kripto varlıklarla ilgili sektöre ışık tutabilecek raporlar hazırlıyor. Bloomberg raporlarını sizlere daha öncede birkaç kez aktarmıştık ve yayınlanan son raporda dikkat çekici detaylar mevcut. Bugün yayınlanan raporda, kripto para yatırımcılarının ve madencilerinin uzun süredir devam eden krizde hayatta kalmak için türev araçlarına yöneldiği tespit edilmiş.

Vadeli Ticaretler

Sektörün uzun süredir ayı pazarında kalması buna bağlı olarak kripto paraların fiyatlarının düşmesinden dolayı madenciler uzun süredir zor durumda. Bazı madenciler fişleri çekerken bazıları direnmenin farklı yöntemlerini araştırıyor. Raporda yer alan detaylara göre, madenciler elde ettikleri kripto paralarla Forex borsalarında yer alan kaldıraçlı işlem gibi riskli yatırım araçlarını tercih ediyorlar.

San Francisco’da faaliyet gösteren bir araştırma şirketi olan Alameda Reasearc’un CEO’su Sam Bankman-Fried şu açıklamayı yaptı: “2018 yılının tamamen ayıların etkisinde geçmesi birçok oyuncuyu bunalttı. Dijital varlıkların fiyatlarının düşmesi sebebiyle oyuncular farklı yatırım araçlarına yönelmiş durumda.”

Kullanıcılar türev sözleşmeler ile vadeli kripto para ticareti yapıyor. Örneğin, Singapur merkezli bir kripto ticaret şirketi olan QCP Capital firmanın yakın zamanda 250 Bitcoin değerinde varlığı 3 ay vadeli olarak satın aldığını açıkladı. Fiyatın ise 4200 dolar olduğu sözleşmede açıkça yazıyor. 3 ay sonra fiyat bu noktaya gelmez ise şirket zarar etmiş olacak.

Bu tarz türev sözleşmelerinin artması pazarı zor durumda bırakabilir. Kurumsal yatırımcıların hala daha pazara girmemesi büyük sorun teşkil ediyor. Küresel anlamda yaşanan sıkıntıların bir an önce çözülmesi şart.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here