Blockchain Teknolojisi Küresel Ekonomide Oyunun Kurallarını Değiştirecek

Kripto Paralar ve Blockchain Teknolojisinin Geleceği Nasıl Olacak?

Işık Üniversitesi İktisat Bölümü düzenlediği seminerle, son yıllarda hayatımıza giren kripto paralar ve bu paraların operasyon gördüğü Blockchain teknolojisinin geleceğini masaya yatırdı.

Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirilen seminerde; herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan Blockchain teknolojisinin, yakın gelecekte küresel hesaplı sistemi her tarafta şekil verme potansiyeline sahip olduğu vurgulandı.

Varlıkları dijital dünya üstünde başlayan ve bilgisayar ağları üzerinde işlem görebilen, değeri çoğunlukla küresel kullanıcılar kadar talep ve talep dengesi ile belirlenen ortak para birimi olan kripto paralar, gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaya, hatta alternatif bir yatırım enstrümanı haline gelmeye başladı. Kripto paraların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bu paraların herhangi bir merkezi sisteme emrindeki olmadan işlem görmesine olasılık sağlayan ağ sistemi olan Blockchain teknolojisinin ismi de yine daha pozitif anılır oldu.

Kripto paralar ve Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı, günümüzdeki etkileri ve geleceği; Işık Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi (İİBF) İktisat Bölümü’nün, Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde düzenlediği seminerde ele alındı. Işık Üniversitesi İİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Kaytaz ve İİBF İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serhat Koloğlugil’in başlangıç konuşmalarıyla başlayan seminere; Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Açlık İnanç, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Karaömerlioğlu ve DijitalPara Teknoloji A.Ş. Kurucu Başkanı Ali Sermet Taşdöğen konuşmacı olarak katıldı.

‘İstesek de istemesek de kabul etmek zorundayız’

Seminerde ‘para’ kavramının tarihsel gelişimini ve dijital paraların ortaya çıkışını aktaran Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Arzu İnanç, Bitcoin ilk önce elde etmek üzere dijital paraların operasyon görmesine olanak sağlayan Blockchain teknolojisinin işleyişi hakkında bilgi verdi. Blockchain teknolojisinin iki birey arasındaki para transferlerinin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilmesine olasılık sağladığına dikkat çeken İnanç;

“Blockchain sistemi, küresel veya yerel idareli çalkantılardan etkilenmiyor. Bu transferlere devletler herhangi bir müdahalede bulunamıyor. Bu sebeple mesela aidat alamıyor, transferi engelleyemiyor. Bu da devletlerin bu teknolojiyi ‘öcü’ gibi görmesine yol açıyor” dedi.

Blockchain teknolojisinin kullanıldığı alanların çabuk arttığına dikkat çeken İnanç, “Yakın gelecekte tapu, sigorta, noter, evlilik ve boşanma işlemleri hatta tercih işlemleri bile bu teknolojisi üzerinden yapılabilir ülkü geleceği öngörülüyor. Bu sebeple dünyanın önde gelen üniversiteleri Blockchain teknolojisi ile ilgili bölümler açıyor. Yani istesek de istemesek de bu teknolojiyi kabul etmek zorundayız” diye konuştu.

‘Eski bir çağın sonuna geldik’

Blockchain teknolojisinin bütün idareli sistemleri tekrar yapılandıracak bir ‘oyun değiştirici’ olduğunu vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Karaömerlioğlu ise, kripto paralar ve bunların işlem görmesine olasılık sağlayan Blockchain teknolojisinin ahbap – çavuş kapitalizmine bir tepki olarak ortaya çıktığını kaydetti. Karaömerlioğlu;

“Bu teknolojinin en kayda değer ürünü kripto para. Bugün dünyanın üstünde Bitcoin hayaleti dolaşıyor. Bu teknoloji, bir ‘değer’i aracıyı ortadan kaldırarak bir yerden bir yere aktarma edebiliyor. Dağıtık sistemle çalışan, merkezi olmayan, sahibi olmayan heybetli bir network’ten laf ediyoruz ve bu sistem tıkır tıkır işliyor. Bundan Başka oldukça güvenli” diye konuştu.

Kapitalizmi kapitalizm yapan unsurun tescil sistemi olduğuna dikkat çeken Karaömerlioğlu, “Blockchain kayıt tutmada devrimci bir buluş getirdi. Çünkü tescil tutma, çok pahalı bir meslek. Bu teknolojideki tescil sistemi ise, en açık ve en transparan sistem. Artık devletler bile kendi kripto paralarını çıkarmaya, böylelikle ekonomilerini kur farkından ve enflasyondan korumaya çalışıyorlar.

Blockchain ve kripto para iddia edildiği gibi bir ‘ponzi’ yok. Dünya tarihinde birincil defa bir para biriminin peşinde bir otorite değil ve tekrar dünya tarihinde ilk kere uluslar üstü bir para birimi var. Dolayısıyla eski bir çağın sonuna geldik ve yeni bir dünya geliyor” dedi.

‘Bitcoin doların balonunu patlatan bir iğne’

Blockchain teknolojisinin işleyişi ve kripto para işlemleri hakkında veri veren DijitalPara Teknoloji A.Ş. Kurucu Başkanı Ali Sermet Taşdöğen ise; karşıtlarının Bitcoin’i ‘balon’ olarak nitelediğini ama fiilen Bitcoin’in küresel rezerv para biri olan doların balonunu patlatan bir iğne olduğunu söyledi. Ortaya çıkışından bu yandan geçen 9 yılda Bitcoin ve Blockchain sistemi bir saniye bile hata vermeden çalıştığını kaydeden Taşdöğen;

“Merkezi sistemler ele geçirildiğinde tüm sistemi çökertebilirsiniz. Fakat Blockchain sisteminde bu olası yok. Bir De bu sisteme girilen bilgiler silinemiyor ve değiştirilemiyor. Saldırılması fazla kuvvet, savunulması en basit sistemdir” diye konuştu.

Taşdöğen seminerde, kripto para türleri ve sanal cüzdanların kullanımı hakkında da veri verdi.

Kripto Paralar ve Blockchain Teknolojisinin Geleceği

https://www.teknotalk.com/kripto-paralar-ve-blockchain-teknolojisinin-gelecegini-63881/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here