Bitcoin ile ülkemizin tanışması 2017 yılının son çeyreğinde gerçekleşti. Artan fiyatlarla birlikte birçok insan bu dijital varlıklara yatırım yapmaya başladı. Gelen verilere baktığımızda ise kripto para yatırımcılarının birçoğu yatırımlarından zarar etti. Bu yazımızda hatalı yatırımlar yapmamanız için çeşitli tavsiyeler vereceğiz.

Piyasa Hacmi ve Fiyatı

XRP, TRON, Cardano ve IOTA gibi kripto paraların fiyatları oldukça düşüktür. Bilinçsiz yatırımcılar ise bu fiyatlara aldanarak bu varlıklara yatırım yapıyorlar. Bu varlıkların fiyatlarının düşük olmasının sebebi dolaşımdaki sayılarının fazla olmasıdır. Bitcoin’in ulaşabileceği maksimum sayı 21 milyon iken XRP’de bu rakam 100 milyona yakın. Bu sebeple bu varlıkların fiyatları 0,33 veya 0,023 gibi rakamlarda seyretmektedir.

Piyasa hacmi verisi ise en basitinden Coinranking sitesinden öğrenilebilir. “Market Cap” kısmına baktığımızda Bitcoin’in toplam piyasa değerinin 70,68 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Bu rakam arttıkça Bitcoin’in fiyatı da buna bağlı olarak artmaktadır. Varlıklara yatırım yapmadan önce piyasa hacimlerine bakmak gerekiyor. Varlığın geçen yıldan bu yana aldığı toplam yatırım yani piyasa hacmi artıyorsa, bu durum varlığa olan ilginin arttığının bir göstergesidir.

Bu Kripto Bitcoin’i Geçecek

Bu söylem birçok bilinçsiz yatırımcı tarafından dile getiriliyor. Bir kriptodan bahsederken, bu paranın teknolojisi o kadar iyi ki önümüzdeki 5 yıl içerisinde Bitcoin’i geçecek ve bu yüzden bu varlıktan satın almak gerekiyor, gibi söylemler sıklıkla kullanılıyor.

Bitcoin, kripto paraların ilki ve en çok yatırım yapılan varlık. Ethereum ise Bitcoin’den sonra en çok piyasa değerine sahip ikinci kripto para ve teknolojileri arasında büyük farklar bulunuyor. Yinede Bitcoin’in toplam yatırım değeri 70 milyar dolar iken Ethereum’da bu rakam 14.7 milyar dolar. Yani bir varlığın Bitcoin’i geçmesi oldukça zor.

İşletmeler veya kurumlar ödeme yöntemi olarak kripto paraları seçtiklerinde ilk ekledikleri varlık Bitcoin oluyor. Bitcoin’in aktarım maliyeti yüksektir ve uzun sürede transferi gerçekleşmektedir. Yinede bu durum Bitcoin’in tercih oranını düşürmüyor.

Bu tarz söylemlerin herhangi bir dayanağı yok. Altcoinleri incelerken onların teknolojilerini ve amaçlarını iyi öğrenmekte fayda var. Örneğin, XRP bankacılık sisteminde kullanılan bir kripto varlık iken IOTA tamamen IoT (Nesnelerin İnterneti) alanında kullanılıyor. Ortaya büyük iddialar ile çıkan birçok kriptonun da yok olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kısa Vade ve Uzun Vade Kararı

Kripto paraların diğer yatırım araçlarından en büyük farkı volatilitenin yüksek olmasıdır. Bitcoin ve türevleri günlük %10 bazen %20 oranında fiyat artışı veya düşüşü yaşayabilir. Bu kripto paraların doğasında olan bir durumdur. Bu sebeplerden dolayı sabırsız yatırımcıların bu varlıklara yatırım yapmasının sonucu hüsran olabilir.

Kripto paralarda anlık fırsatlar ve arbitraj imkanı her zaman vardır. Yatırımcının karakteri gereği yatırım yapması önemlidir. Bitcoin çıktığı günden bu yana kısmende olsa değer kazanmış bir varlıktır. 1 Dolardan başlayan bu dijital varlık 20.000 dolara kadar çıkmış ve ardından 4000 dolara kadar gerilemiştir. Yatırımcının bu tarz artışları ve azalışları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Kripto paraların fiyatlarını etkileyen faktörler konusuna da bakmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here