Qarnot adlı bir şirket kripto madenciliği yapan cihazların ürettiği sıcaklığa yoğunlaşan birincil teşebbüs oldu. Şirket, QC-1 “kripto ısıtıcısı” ürünüyle yüksek elektrik tüketimiyle kripto para çıkartırken bir yana da size ısınma masraflarından tasarruf etme imkanı sunuyor.

Bir PlayStaiton ya XBox cihazınızın odanın tam ortasında durarak sizi ısıttığını hayal edin. Kesinlikle o kadar gerçekçi durmuyor, birisi size böyle bir şey dese soğuk bir mizah gibi bile algılayabilirsiniz. Oysa Fransa merkezli bir şirket olan Qarnot ürettiği ürünle belli başlı işi o olmasa da sizi ısıtacağını söylüyor ve şaka yapmıyor. Şirket yalnızca evinizi yok çıkardığı kripto paralarla cebinizi de ısıtıyor.

Bir radyatöre benzeşen QC-1, oldukça güzel bir tasarımla evin bir köşesinde şık bir duruş sergileyebilir. Siyah ızgaraları ve ahşap bir çerçevesi olan aygıt tıpkı bir mobilya parçası gibi duvar dibinde kendine yer bulabilir. Aygıt sıcaklığı,  60MH / s’ye değin çıkabilen iki Sapphire Nitro + Radeon RX 580 ekran kartı ile sağlıyor. Şirket göre cihazla ilgili olarak “kusursuz sükunet” ifadeleri kullanılıyor çünkü içinde fan veya değişmez şoför bulunmuyor. Cihaz her ne değin ilk başlarda Etherium üretimi için tasarlansa da Litecoin ve öteki kripto para birimleri üretmek için de kullanılabilir. bununla beraber kullanıcılar, hesaplarını izleyebildiği mobil kullanım tamamen  “ısıtma yükseltici modunu” etkinleştirebiliyorlar.

QC-1, halihazırda 2900 Euro yani 13600 TL civarından herif bulabiliyor. Şirket göre yapılan açıklamada cihazların parti parti üretileceği belirtilirken 20 Mart’dan önce sipariş verenlerin madencilerine 20 Haziran’dan önce kavuşabileceği söylendi. Azıcık fiyatı yüksek gibi görünse de sessizce size para kazandırabilecek bir ürün, ısınma olarak da gayet etkin olduğu düşünülürse epeyce mantıklı geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz sice bu fiyata değer mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here