Kripto para madenciliğinde oluşan yüksek ısıyı göstermek isteyen NakamotoX, bunun için madencilik tesislerinde domates serası kurdu.

Milyonlarca dolarlık yatırım yapan kripto para madencileri, bu paraları kazanmak için ileri düzeyde enerji harcıyorlar. Ekran kartları, işlemciler derken öyle fazla donanımın üzerine kurulan bu madencilik sistemleri, insanlık için fazla önemli olan enerjiyi bir hiç uğruna harcıyor. Kripto paraların her ne değin parasal değeri bulunuyor olsa da, bu paralar aslında bir sembolü açıklama ediyor. Kripto para madencileri bu enerjiyi harcarlarken de haliyle bu enerji sonucunda elle tutulur bir şey almıyorlar.

Bu durumun farkına varan NakamotoX ticaret platformunun kurucu ortağı Kamil Brejcha, kripto para üretmek için kullandıkları madencilik tesisinin sıcaklığından faydalanarak sera ile bitki yetiştirme işine girdi. Alışılagelmiş şartlarda bitkilerin yetişmesi için sıcağa ihtiyacı olduğu tanıdık bir gerçek. Brejcha, bunu fark ederek kripto para kazanmak için harcanan enerjiden oluşan ısıyı, bir diğer ürün olmak için kullanmaya başlamış.

Kripto para madenciliği yapılan tesiste domates yetiştirdiklerini bildiren Brejcha, madencilerin fazla ısı üretmesinden nedeniyle bu enerjiyi nafile harcamamaya çalıştıklarını belirtti. Brejcha dıştan bu formüle benzer formüller kullanan diğer halk müziği da var. Bazı halk müziği, kripto para madenciliği sistemlerini evlerine kurarak doğalgaz yerine minik çaplı tesislerle ısınıyorlar.

Kripto Para Madenciliği ile Tarım Bir Arada

Kripto para madencilerinin sıcaklığı ile üretilen ilk domateslerin hasat edilmek için hazırlanmış olduğunu açıklayan Brejcha, enerjinin birdenbire artı yerde kullanılabileceğini keşfetmiş. Bir elektrik enerjisi kripto para madencilerine baskı verdiğinde, ortaya yüksek düzeyde bir ısı çıkar. Bu ısıyı işlemezseniz havaya karışıp gidecektir. Lakin kullanırsanız, Brejcha gibi domates üretebilir ve bu domatesleri fiilen yok sayılan bir enerji tamamen elde edebilirsiniz.

Kaynak : https://news.bitcoin.com/cryptomatoes-using-excess-mining-heat-to-grow-produce/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here