Koin (Coin) ve Token birbirlerinden farklı terimlerdir. Kripto paralar ile ilgili haberlerde ve dökümanlarda bu kavramlar sürekli olarak birbirlerine karıştırılmaktadır. Kripto para yatırımcısının bu tarz terimleri bilmesi önemli olduğu için bu yazımızda Koin ve Token terimlerini açıklayacağız.

Koin Nedir?

Bitcoin bir koindir. Bitcoin dışındaki tüm varlıklar altcoin olarak kabul edilir. Yani Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve diğer birçok altcoin sınıfına girmektedir. Her koin bir blok zinciri ağına bağlıdır ve dönemsel olarak hard fork yani çatallaşma çalışması neticesinde ikiye ayrılabilir. İkiye ayrılan koinler arasındaki farklar oldukça farklıdır. Örneğin, Bitcoin Cash’in hard forkundan sonra ortaya çıkan Bitcoin Cash ve Bitcoin SV birbirlerinden çok farklı kripto paralardır.

Token Nedir?

Tokenlar blok zincirlerine bağlı olarak çalışan varlıklardır. ICO projeleri ortaya çıkarıldığında satılan varlıklar koin değil tokendır. Koinlere oranla token üretimi çok daha kolaydır. Ethereum’un kullanmış olduğu ERC-20 algoritması en çok kullanılan Token yazılımıdır. Teknik olarak bir para birimi olmayan bu varlıklar aracıdır ve bir kriptoyu veya projeyi finanse etmek için kullanılır. Örneğin, XRP bir Tokendır yani Koin değildir. İkili arasındaki en büyük fark, Koinler bağımsız olarak varlıklarını sürdürürken Tokenlar var olan bir ağda da işlem görebilir.

Kripto Para Nedir?

Koin ve Token arasındaki farklı iyi bir şekilde anlattığımızı düşünüyoruz. Kripto paralar, bir işlemi veya transferi sağlamak ve doğrulamak için şifrelenmiş dijital varlıklardır. Kripto paraların yaptığı tüm işlemler bağlı olduğu blok zincirlerine kaydedilir. Blok zincirleri halka açıktır ve genellikle doğrulama madenciler tarafından yapılır.

Toparlamak gerekirse, kripto paralar geniş bir kümedir ve Token ile Koinleri kapsamaktadır. Koinler, Tokenlara oranla daha bağımsız yapıda çalışırlar ve dijital para birimi olarak kullanılabilir. Yine koinlerin kullanım alanı Tokenlara oranla çok daha fazladır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here