Kripto para birimleri ve DLT teknolojisi alanında çalışan kıdemli iki danışman Matt Kohen ve Justin Wales kripto düzenlemelerinin yetersiz olduğunu düşünüyor. İki uzmanda ABD’nin kripto para birimleri ile ilgili aldıkları düzenleme kararlarının yetersiz olduğunu ve hukuki sorunlara sebebiyet verdiğini açıkladı.

Kohen ve Galler şuanda Florida merkezli bir Localbitcoins tüccarı olan Michell Espinoza ile ilgili bir kara para aklama davası üzerinde çalışıyorlar. Espinoza terörist faaliyetleri finanse etmek ve yasadışı bir finans işletmesi kurmak suçlarından yargılanıyor.

Davanın yargıcı olan Terasa Mary Pooler 2016 yılında yasal ihale olarak kabul etmediği için Espinoza’nın kara para aklama suçundan yargılanmayacağına hüküm vermişti. Pooler bu kararı almasına rağmen davaya itiraz edilmişti fakat dava yaklaşık 3 yıldır sürüyor.

Düzenlemeler Yamadan İbaret

Avukatlar ve sektörle ilgili kişiler mevcut yasaların yetersiz olduğunu ve kişilerin gereksiz yere hapis yattığını belirtiyor. Kohen bu yasaların tamamen yamadan ibaret olduğunu ve bu alanda reform yapılması gerektiğine inanıyor. SEC’in mevcut bakış açısı ise sadece yatırımcıları korumak. Olası bir hukuksuzluk anında SEC’in koymuş olduğu kurallar yetersiz kalıyor ve yargıçlarda hükümlü hakkında net kararlar alamıyorlar.

Galler ise konu ile ilgili olarak: “Potansiyel sorunlardan en önemlisi, CFTC ve SEC gibi kurumlarda yer alan çalışanların bu varlıkları anlayamaması. Bu varlıkları geleneksel para birimleri olarak değerlendiriyorlar. Kripto varlıklar ile ilgili düzenleyici yasaların bütüncül bir bakış açısına göre olması gerekmekte.”

Kripto varlıkları sınıflandırmak ve belirli bir düzene koymak konusunda Japonya ön plana çıkıyor. ABD’de dahil olmak üzere birçok ülke bu alanda sınıfta kalıyor. Ülkelerin mağduriyetlerin önüne geçmek ve potansiyel yatırım miktarını arttırmak için adaletli kararlar alması şart.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here