Blok Zinciri teknolojisi dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Mevcut devletlerin ekonomik olarak merkezi olmayan bir teknolojiye ön çalışmasız yakalandıkları bu dönemde, tarihin ilk kripto para merkezli ülkesi ortaya çıktı. Liberland adındaki bu ülkenin bir başkanı bile var. Peki neden böyle bir yola gidildi?

Daha önce Liberland adındaki bir ülkenin varlığından farkında olmayanlar için ufak bir açıklamayla başlayalım. Hırvatistan ve Sırbistan sınırındaki 7 kilometre karelik bir alana sahip olan bu küçük ülke, 3 yıldır resmi şekilde faaliyet gösteren bir mikro devlet. 2015 yılında yapılan birincil seçimle iktidara gelen Başkan Vít Jedlička, tarihin ilk dijital varlık ülkesinin söz sahibi oldu. 

Liberland, kripto para ve Blok Zinciri’ne dayanan öteki dijital teknolojilerin modernize edilmesi, bu teknolojilerin avantajlarından faydalanılması için hayata geçirildi. Onun en kayda değer farkı, diğer hukuki devlerin yapmadığını yapıp bir türlü oturtamadığı sistemi teşvik etmek. Yani kripto paraların hesaplı refah ve kalkınma amacıyla kullanılması konusunda hedeflemek.

Başkan, “Merkez bankaları bile protez bir mevduat olarak yakında Bitcoin satın alacaklar, bu yüzden ilk hareket eden ülke olmak son derece ayrıcalıklı” diyor. Ülkenin bununla beraber iyice ademi merkeziyetçi bir hak sistemi, özerk bir idare mekanizması var. Şüphesiz içerideki tüm muhasebe işlemleri kripto paralarla gerçekleştiriliyor. SvarmOps adındaki yazılım doğru vergiler gönüllü olarak liyakat esaslı ödeniyor. Ödenti ödeyen her vatandaş Liberland için oylamaya sunulan her konuda oy sahibi oluyor. Yani siyasi bir otorite tarafından temsil edilmiyorlar, herkes kendisini temsil ediyor.

İnsanlara ödenti ödeme tercihi getiren bu sistemde devlete takviye olma durumunuz, laf sahibi olup olmadığınızı da belirliyor. Yani kendinize göre vergilerden yırtıp, vatandaşlık görevinizden kaçarsanız kimse peşinize takılmıyor, fakat ülkenin geleceği ve standartları  hakkında akıl veremiyorsunuz.

Liberland, böyle insanüstü ihtiyaçlara odaklandığı yeni demokrasi anlayışından dolayı, mevcut düzenden sıkılan kişilerin uygulama akınına uğradı. O Kadar oysa bugün her birini kabul etse ülkenin nüfusu bir anda 600 bine çıkacak. Hatta Liberland namına 105 ayrı ülkede 105 farklı temsiliyet ofisleri bile var. Bu ofisler bir nevi elçilik görevi görüyorlar.

Ülkenin çoğaltma oranları ise bugüne kadar ekonomi tarihinde eşi sözde görünmeyen bir değer artışını gözler önüne seriyor. Bu ülkede kimse çalıp çırpmaya, öteki insanları kazıklamaya, devletten aidat kaçırmaya meraklı değil. Gelen cümbür cemaat zaten gönüllü olduğu için devletin kalkınması baskı olmuyor. 

Nasıl lakin güzel hafıza, değil mi?

Kaynak : https://cryptovest.com/news/crypto-focused-liberland-is-the-first-truly-free-country-says-president-vt-jedlika/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here