Kripto para ve blok zinciri ile alakalı detaylı bir rapor yayınlandı. Glassdoor şirketi bu raporda, kripto para alanında ki iş fırsatlarını araştırdı. Rapora göre kripto para fiyatları düşmesine rağmen blok zinciri ve kripto para alanında ki iş fırsatları gün geçtikçe artıyor.

Glassdor’un yaptığı analize göre Amerika Birleşik Devletlerinde “kripto para” anahtar kelimesi ile ilgili bir çok iş ilanı yayınladı. Şirket bu ilanlarda ki doğruluk payını da ölçmek için iş ilanında bulunan firmalar ile irtibata geçti. Maaş ortalamasını da çıkarmak için “Worth Your Worth” adlı araç kullanıldı.

Rapora göre Ağustos 2018 tarihi itibariyle blok zinciri sektörü ile alakalı 1,775 tane iş girişi ilanı var. Bu ilanlar ise geçen yıl 446 idi ve geçen yıla oranla %300’lük bir artış var. İş ilanları ise New York ve San Francisco da yoğunlukta. Yine San Jose, Chicago ve Seattle’da bu eyaletleri takip ediyor.

En çok talep gören iş ilanları ise teknik işler ve mühendislik alanında. Yine yazılım mühendisleri ise bu endüstri de rahatlıkla iş bulabiliyor. Mühendislik, teknoloji ve bilim sektörlerinde ise iş fırsatları %55 oranında.

Analist ilişkileri yöneticisi, ürün yöneticisi, risk analisti ve pazarlama yöneticisi rollerinde de iş ilanları mevcut. En çok iş veren şirketler ise Blockbase, Kraken, Oracle ve Fintech şirketleri. Yine IBM’de bu alanda lider olmasına rağmen ilanları açık bir şekilde yayınlamıyor.

Yıllık maaşlar ise ortalama 32,000 dolar ile 84,000 dolar arasında değişiyor. En yüksek maaş ise yazılım sektöründe ve yaklaşık olarak 223,000 dolar.

Asya pazarında ise (Avustralya, Hindistan, Singapur ve Malezya) Python dil programcılığı da ön plana çıkıyor. 2017’den bu yana bu alanda %50’lik bir artış mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here