Kripto Malware, kripto para birimleri üzerinden yapılan bir hack türü ve birçok farklı yöntemi söz konusu. Yapılan araştırmalara göre mağdur sayısı 100.000’in üzerinde ve bu yöntemlerle çalınan varlıkların değeri 5 milyon dolara yakın. Bu virüs tipi birçok farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor ve son kullanılan yöntem Google Chrome eklentisi.

Google Mağazasına Kadar Sızdılar

Denley adındaki araştırmacı kendi blog sitesinde yayınladığı bir makaleye göre, Huobi borsası için özel olarak üretilen kötü amaçlı bir yazılım Google Chrome’da çalışmakta olan bir eklentiye enjekte edildi. NoCoin adlı bu uzantı insanlar tarafından indirilmesine rağmen Google ekibi bu eklentiyi mağazadan kaldırdı. Birçok kullanıcı indirdiği bu dosyanın farkında olmadığı için bu dosyalara maruz kalıyor ve maddi kayıp yaşayabiliyor.

İlgili blog yazısında: “Google ekibi duruma ne kadar hızlı müdahale etti bilmiyorum. CryptoJacking komut dosyalarına baktığımda hackerların güzel bir işçilik çıkardığı kolayca görülebiliyor. Bu dosyanın sahip olduğu arayüzde tasarımsal açıdan başarılı olduğu için kullanıcı bu durumun farkına bile varamıyor.” Bu dosyaların amacı MyEtherWallet veya Blockchain.com gibi cüzdan uygulamalarından ve borsalardan şifreli anahtarları çalıp dosyanın yapımcısına göndermek. Yazılımcılar gelen anahtarlarla virüs yiyen kişinin kripto parasını rahatlıkla çalabiliyor.

NoCoin adlı uzantının ne kadar süre Chrome mağazasında kaldığı bilinmiyor. Bu uygulamanın içerisine ilgili virüs sonradan enjekte edilebileceği gibi ilk çıkışından itibaren kötü amaçlı da olabilir. Kripto paraların anonim olması sebebiyle birçok hacker bu varlıklara karşı ilgili. Sürekli taktik değiştiren bu hackerlar fonlara da başarıyla sızabiliyor. Kripto ekosistemi bu kötü amaçlı yöntemlere karşı henüz başarı sağlamış değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here