Dünyaca ünlü Rus güvenlik şirketi Kaspersky yeni bir bülten yayınladı. Yayınlanan bültene göre şifreli madencilik yazılımları 2019 yılında daha popüler hale gelecek. Bu gizli kripto para madenciliğine kriptojack adı veriliyor. Sahibinin izni olmadan bu yazılımlar bilgisayarın donanımlarını ele geçirerek madencilik yapıyorlar.

Kaspersky’a göre ise kripto para piyasasından boğalar Ocak ve Şubat 2018 tarihinde çekildiler. Bu sebeple kriptojacking’e olan ilgi de azaldı fakat hala daha birçok deneme söz konusu.

2012 yılında kripto-malware yazılımları ile yapılan kazı çalışmaları %2,9 iken bu yıl %4,2’ye kadar çıktı. Botnet ağlarında da bu yazılımlar oldukça popüler. Ağlar bilgisayarları zombi olarak kullanmakla kalmıyor birde bu bilgisayarlara kazı yaptırıyorlar. Özellikle Rusya’da bu yazılımlar oldukça popüler. Geçenlerde bir yardım kuruluşu olan Make-a-Wish’in resmi sitesinde de benzer bir yazılım bulunuyordu.

Botnet ağları kurmak veya işletmek büyük bir suç. Birçok kötü amaçlı kişi bu ağları artık eskisi kadar kullanmıyor fakat bu kazanç kapısının açılması ile birlikte artık kripto-malware çok daha popüler. Bu tarz illegal yapılan madencilik faaliyetleri bireysel madencilerin de kazançlarını düşürüyor. Buralardan elde edilen kripto paralar ise tabi ki yasal faaliyetlerde kullanılmıyor.

Yazılımların artması ve kullanıcıların mağdur olması sebebiyle insanların kripto paraya karşı görüşleri de olumsuz oluyor.

Kasım ayı ortalarında başka bir güvenlik şirketi olan McAfee Labs ise Monero’da hiç iz bırakmadan madencilik yapmanın yöntemlerinin bulunduğu ile ilgili bir yazılımı ifşa etmişti. Rusya’da ortaya çıkan bu yazılım diğer kripto-malware’lerden daha ölümcül.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here