Dünyanın önde gelen kripto para girişimlerinden olan Circle, çıktığı finans turunda 250 milyon dolar toplamaya çalışıyor. Circle, Poloniex borsasının işletmecisi olup hacim olarak en iyi ilk 100 borsa arasında yer alıyor. Poloniex’i 400 milyon dolara satın alan şirketin Circle Trade adında kurumsal bir şubesi daha bulunmakta.

Circle çıktığı bir finans turunda 3 milyar dolar toplamıştı. Goldman Sachs, IDG Capital, Baidu ve Bitmain şirketleri de dahil olmak üzere şirkete 300 milyon dolara yakın finansal destekte bulunmuştu. Şirket topladığı bu finansman kaynağı ile birlikte büyük atılımlar yapsa da bazı analistlere göre yaşanan kripto-ekonomik kriz sebebiyle şirket zor günler geçiriyor.

Kripto Kışı

Kripto Kışı adı verilen uzun süreli yaşanan ayı piyasasının ardından Circle şirketi de zor günler geçiriyor. Fiyatların sürekli olarak düşmesi ile birlikte Circle, ShapeShift, Bitmain, Steemit ve ConsenSys gibi şirketler küçülmeye gitmek zorunda kalmıştı.

Steemit kısa süre önce birçok çalışanını işten çıkardı. Personel ücretlerini bile zor ödeyen şirketin borsadaki işlem hacimlerinde de düşüş yaşanıyor. Ethereum devi ConsenSys ise %60 oranında istihdamını işten çıkartmıştı.

Circle ise Boston, New York ve Londra gibi yerlerde çalışan 300 çalışanını işten çıkarmayı hedefliyor. Circle şirketinin CEO’su Jeremy Allaire ise şirketin alternatif kaynaklar aradığını ve herhangi bir sermaye sorunu olmadığını açıkladı. Kripto paralarda yaşanan fiyat bazlı sorunlar sebebiyle şirketin küçülmeye gittiğini doğrulayan Allaire bunun sadece küçülmeden ibaret olduğunu ve herhangi bir iflasın söz konusu olmadığını belirtti.

Uzmanlara göre Bitcoin fiyatındaki düşüş sebebiyle birçok şirket ek fon arayışlarına çıkmış durumda. Allaire, firmanın gelirlerinin düştüğünü fakat şirketin 2017 ve 2018 yılları arasında büyüme kaydettiğini açıkladı.

Circle yeni fon arayışına çıkan ilk şirket değil. Coinbase şirketi de Tiger Global Management liderliğinde çıktığı fon turunda 300 milyon dolar toplamıştı. Kraken borsası da benzer bir turda 100 milyon dolar sermaye topladı.

Kriz dönemlerinde yatırımcılar kripto para gibi riskli yatırım araçlarını tercih etmiyorlar. Bu durumda tek kazancı işlem ücreti olan borsaları zor durumda bırakıyor. Borsalar Kripto Kışı sezonundan şimdilik çok etkilenmese de madencilik şirketleri iflas bayrağını çekmiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here