Stablecoin projelerine her gün bir yenisi ekleniyor. Tether’in yaşadığı sıkıntılar sebebiyle de birçok şirket bu coine alternatif oluşturmanın peşinde. İsviçre merkezli bir finans ve teknoloji şirketi olan X8 AG, Ethereum tabanlı bir stablecoin oluşturacağını duyurdu ve bunun için gerekli sertifikayı da aldı.

Sertifikanın alındığı kurum olan SRB, Bahreyn merkez bankası tarafından onaylı Şeriat danışmanlık ve denetim kuruluşu. Bu kurum 12 ülkede aktif olarak faaliyet gösteriyor ve kurumun hisselerinin %21’i Suudi Arabistan’ın elinde.

Kripto paraların varlığı birçok İslam ülkesinde tartışılıyor. Birçok din adamı kripto paraların haram olduğunu savunmasına rağmen Arap ülkelerinde ve ülkemizde kripto paralara karşı ilgi büyük. Arap coğrafyasında faaliyet göstermek isteyen firmalar bu tarz Şeriat kurumlarından helal sertifikası almak zorunda.

X8 şirketinin kurucu ortağı Francesca Greco’ya göre bu yeni kurulacak olan varlık, diğer kripto paralar gibi esnek ve spekülasyona açık olmadığı için İslam dünyasında kabul görecek.

X8 şirketinin bu yeni kripto para projesinden sonra yeni bir borsa açacağı da gelen bilgiler arasında. Greco yaptığı açıklamada: “Abu Dhabi, Dubai ve Bahreyn’de ki yerel borsalarla görüştük. Özellikle körfez bölgesi finansal teknoloji şirketleri için gerçekten iyi bir yer çünkü bizim gibi şirketlere karşı ilgileri büyük.”

Geçenlerde de haberini yaptığımız: Ripple’ın Ortadoğu Operasyonları ve Projeleri gibi birçok şirket ve coin bu pazarda ki yerini almak için mücadele veriyor. X8 şirketi ise sektörde ilk sertifikalı projeye sahip olduğunu iddia ediyor.

Bitcoin bu Nisan ayında Şeriat yasası kapsamında “genel olarak müsaade edilebilir” iznini almıştı. Şeriat danışmanı Abu Bakar ise dijital paraların helal olduğunu düşünürken çoğu durumda yatırımcıların bu varlıkları yatırım amaçlı satın almaması gerektiğini de ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here