Güney Kore başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un geçen hafta gerçekleşen bir araya gelişleri Ethereum Blockchain’ine girdi. İki ulus tarafından imzalanan tarihi Panmunjom Deklerasyonu ömür boyu korunacak.

Devletler tabii ki de bu barış anlaşmasını kendileri dünyanın en büyük super bilgisayarına girmedi, CooinDesk Kore’nin haberine göre 27 yıllık Güney Kore oyun gelişiricisi olan Ryu Gi-hyeok, Panmunjom Deklerasyonunu hem Kore dilinde hem de İngilizce dilinde Ethereum Blockchain’ine yükledi.

“Her ne kadar siyasetle ilgilenmesem de, bu görüşmeyi izleyerek baskı altına girdim. Güney ve Kuzey için bir adım atıp birbirlerini dinlemelerenin ne kadar uzun sürdüğünü düşündüm.” diye belirtti Ryu. “Geliştirici olarak ne yapabileceğime baktım, ve Panmunjom Deklerasyonu’nu Blue House ana sayfasından alıp Ethereum Blockchain’e kaydettim.”

“Panmunjom Deklerasyonu 551,7596 numaralı Ethereum bloğuna yazıldı, ve Ethereum gidene kadar da orada kalacak.” diye ekleyen Ryu, “Güney ve Kuzey Kore’nin bu tarihi olayını kripto dünyasında tutmak istedim.” dedi.

Pek çok kripto para birimi, kullanıcılarına blockchain üzerinde bilgi saklamalarına izin verir, buna Bitcoin de dahil. Ancak tek bir işlemde en fazla ne kadar bilginin eklenebileceği konusunda sıkı kısıtlamalar mevcut.

Ryu’nun olayında, barış anlaşmasının her versiyonu için tek bir Ethereum işlemi gerçekleştirmesi yeterli oldu. İşlemlerin bilgi bölümüne girdiği anlaşmanın blockchain’e yüklenmesi 10 dolarlık yakıt ücretine mal oldu.

Geçen ay, Amerika’daki bir broker firması olan TD Ameritrade, Bitcoin blockchain’de 68 işlem içerisine yerleştirdiği reklam ile bunu uygulayan ilk şirket olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde bir grup akademik araştırmacı, bitcoin blockchain’I üzerine yerleştirdiği kışkırtıcı başlıklarla (durumun hassaslığının gerçekliğini ortaya çıkaran) çocuk pronosu ile ilgili bir rapor yayınlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here