Kripto paraların kullanım amacı ve arkasındaki teknoloji muhteşem olsa da, hukuksuz işlemlerde kullanıldığı da bir gerçek. Kripto paraların terörizm, kara para aklama veya vergi kaçırma gibi kullanım sebepleri, kurumsal yatırımcıların pazara girmesini engellediği gibi birçok yatırımcının bu varlıklara karşı ön yargı içerisinde olmasına sebep oluyor.

Uzmanlar ise Bitcoin’leri ikiye ayırıyor bunlar; Temiz Bitcoin ve Kirli Bitcoin. Temiz Bitcoinler yatırım amacıyla veya ödeme sistemlerinde kullanılan varlıklar. Kirli Bitcoinler ise kara para aklama veya çeşitli illegal faaliyetlerde kullanılıyor. Bu varlıkları fiziksel olarak ayırmak mümkün değil çünkü Bitcoin dijital bir varlık. Yinede cüzdanlardaki hesap geçmişlerinden varlıkları kısmende olsa ayırmak mümkün oluyor.

Bitcoin’in kullanımı hızlı transferi, güvenlik ve şeffaf işlemler sebebiyle giderek artmakta. Özellikle uluslararası işlemlerde dijital varlıklar geleneksel para birimlerine göre çok daha hızlı transfer olabiliyor.

Kirli Bitcoinler genellikle bu sektöre çok eskiden girmiş ve cüzdanlarını aktif olarak kullanmayan kişilerin sahip olduğu varlıklar. Bir araştırma şirketine göre ise bu varlıkların oranı giderek azalıyor.

Borsaların geliştirdikleri Müşteriyi Tanıma ve diğer güvenlik önlemleri sebebiyle bu tarz yatırımcıların transfer olanakları giderek azalıyor. Bu varlıkları kabul eden borsaların herhangi bir hukuki dayanağı olmadığı içinde kirli Bitcoin sahipleri bile bu borsaları tercih etmiyorlar.

Gresham Kanunu

Gresham Kanunu, kötü paranın iyi parayı kovması anlamına gelen bir teori. Örneğin, elinizde iki tane farklı banknot var. Bunlardan birisi yeni iken diğeri eski. İnsanlar yeni banknotları saklayıp eskileri kullanmayı tercih ederler. Kripto paralarda ise tam tersi bir durum yaşanıyor. Dijital varlık açısından birçok yatırımcı kirli cüzdanlardan gelen varlıkları legal işlemlerinde kullanmak istemiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here