Bitcoin’in fiyatı neredeyse atmosferi delmeyi planlıyor. Dönemsel yatırımcılar ve Tim Draper ve Thomas Lee gibi stratejistler tarafından bitcoin tahminleri yağıyor, tabii ki bahsettikleri rakamlar çok iyimser ve bir hayli yükseleceği doğrultusunda.

Brian Kelly - BKCM LLC Dijital Varlık Yatırım Fonu Kurucusu ve CEO'su
Brian Kelly – BKCM LLC Dijital Varlık Yatırım Fonu Kurucusu ve CEO’su

BKCM LLC Dijital Varlık Yatırım Fonu LLC’nin kurucusu ve CEO’su olan Brian Kelly, bu furyaya katıldı. Kelly’e göre bitcoin kısa dönemde yeni bir rekor kıracak.

CNBC ‘nin Kelly ile yaptığı röportaja göre, Bitcoin işlem hacmi yine çıkışa geçecek ve ona göre bitcoin’in fiyatının tekrar 20,000 dolar seviyesine çıkmaması için ve hatta yıl sonunda 25,000 dolara ulaşmaması için hiç bir neden yok.

Ayrıca Draper’ın yapmış olduğu açıklamadaki, 2022 yılında BTC’nin 250,000 dolara çıkacağı tahmini de hiç de uçuk bir tahmin değil, aksine bu çıkış 4 yıllık süreçte %3,000’lık bir kazancı karşılayacağına da vurguluyor. Bunun kulağa çılgınca gelebileceğini fakat bunun yeni bir şey olmadığını, bunun için de geçtiğimiz senelerdeki BTC’nin sağladığı %4,000’lik kazancın da göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlatıyor:

“Bu parabolik bir düzen, fakat önceden gördüğümüz trendin devamı niteliğinde.”

Yatırım Zamanı

Kelly, geçen haftanın Bitcoin fiyat artışını da “büyük” olarak değerlendirdi. CNBC’ye yaptığı görüşmede ayrıca şunları ekledi:

“Süreci yakalamak için temel prensiplere ihtiyacımız var, ki bu da işlemlerin sayısıdır. Eğer bunu incelersek, şu anda dipte olduğumuzu ve sürdürülebilir bir çıkışın bizi beklediğini görebiliriz.”

CNBC’ye verdiği röportaj Bitcoin’in geleceğine yönelmeye başladığında, Kelly BTC’nin doğasından ötürü fiyatındaki büyük dalgalanmanın yok olacağını umduğunu belirtti. Bu gerçekleştiği taktirde de Kelly Bitcoin’in daha ‘kullanışlı’ hale geleceğini vurguladı.

“Bitcoin ile ilgili esas problem, sahip olduğu fiyat dalgalanmasının büyüklüğünden dolayı bir para birimi olarak kullanılamıyor oluşu. Ama bu demek değildir ki o seviyelere çıkamaz. Geçtiğimiz 2 yılda olduğu kadar hızlı olmayabilir, belki Tim Draper’ın da dediği gibi 4 seneyi bulabilir.” diye ekledi.

Bitcoin ile Yaşamak

The New York Times, geçtiğimiz günlerde bir araştırma yapmış, bu araştırmada bir Bitcoin kullanıcısının her gün yaptığı alış verişler ve işlemlerde, Bitcoin’i bir ödeme yönetemi olarak kabul eden marketler, restorantlar, ve küçük yerel satıcılarla konuşarak yaşanılan zorlukları işlemiş.

Bir Brooklyn pizza restorantının sahibinin eskiden hemen hemen her hafta çok sayıda ödeme yöntemi Bitcoin olan işlem gerçekleştirdiğini fakat son zamanlarda bunun neredeyse sıfıra indiğini, bunun sebebi olarak da Bitcoin’in fiyatındaki muazzam dalgalanma olduğunu belirtmiş.

Neden Bitcoin?

Kelly’e yöneltilen bir soru da, bu kadar dalgalanan bir kripto para birimi olan Bitcoin’e yatırım yaparak neredeyse %25 oranında yapılan yatırımı kaybetme riskine karşılık neden Bitcoin hala iyi bir yatırım amacı olduğuna dair. Kelly’nin cevabı ise basit, “Dolandırıcı bir hükümet tarafından varlıklarınızın durdurulması sonucu varlığınızın tamamı ve olası kazancınızın %100’ünü kaybetmektense %25’lik bir riski almak daha iyidir. Şu anki durum işte bu.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here