ABD’li bankacılık devi JPMorgan Chase firması, ABD bankacılık sektöründe bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Şirket bugün yaptığı basın toplantısında bankacılık alanında ilk kez gerçekleşeccek şifreleme projesini başlattığını duyurdu. JPM Coin adı verilen bu varlık sayesinde şirket birçok işlemi blok zinciri üzerinden yürütebilecek.

JPM Coin Geliyor

CNBC’ye röportaj veren JPM’in blok zinciri yöneticisi olan Umar Farooq yaptığı açıklamada: “Blok zinciri teknolojisi bankacılık sektörü için kilit rol oynuyor. Dünyada her şeyin dijital hale geldiğini düşünürsek, finansal sistemlerinde buna uyumlu olması gerekiyor.” Şirketin yeni kripto para projesinin ilk hedefi çok uluslu şirketlere hizmet vermek. Proje ilerledikçe de SWIFT gibi işlemleri hızlandırmak adına bu varlık kullanılabilir.

Farooq bu projenin gelişmesi için uzun süreye ihtiyaç olduğunu ve belirlenen hedeflere ulaşılması durumunda tüm dünyayı kapsayacak bir hizmet vizyonuna sahip olduklarını da açıkladı. Bankacılık devi 2017 yılının ortasında da kripto para alanında yaptığı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekmişti. Şirketin CEO’su Jamie Dimon açık bir şekilde Bitcoin’i dolandırıcılık faaliyeti olarak kabul ettiğini açıklasa da sonrasında şirket bu iddiaları reddetmişti.

Geleneksel finans oyuncuları kripto paralara karşı uzun süre direnç gösterdi. Mevcut durumda ise bu direncin gereksiz olduğunu anlayan şirketler blok zinciri alanında projelerini açıklamaya başladılar. Daha öncede Avrupa’da birçok banka faaliyetlerini blok zinciri üzerine taşıyacaklarını duyurmuştu. İspanya’daki bir projede ise 20 banka aynı blok zinciri üzerinden işlem yaparak EFT gibi uzun süren işlemleri kısaltmayı başardılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here