ABD’nin bankacılık devi JPMorgan Chase kısa süre önce yeni bir dijital varlık girişiminde bulunacağını açıklamıştı. Şirket daha önce kripto paralara karşı olumlu görüşlere sahip olmasa da kendi dijital varlığını çıkarma konusunda ısrarcı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise JPMorgan’ın duyurduğu varlığın inovasyondan uzak olduğunu belirtti. Garlinghouse ABD’de düzenlenen 4. Blokchain Zirvesinde bu coin ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Devrim Niteliğinde Olamaz

JPMorgan Chase, Şubat ayının ortasında yeni bir blok zinciri teklifinin üzerinde çalıştıklarını ve JPM Coin adı verilen bu kriptonun Dolara 1:1 oranında sabitleneceğini açıkladı. Ripple’ın CEO’sunun bu açıklaması sağlam temellere dayanıyor.

Kripto paraların merkezi bir yapıya sahip olmaması sebebiyle bir bankanın kontrolünde ortaya çıkan JPM Coin’in dijital varlıkların doğasına aykırı olduğu açıkça görülebiliyor. Diğer yandan, bu kriptonun JPMorgan dışında herhangi bir banka tarafından kullanılması beklenmiyor. Konu ile ilgili Garlinghouse: “Bir röportaj esnasında Morgan Stanley çalışanlarına JPM Coin’i kullanmayı düşünüyor musunuz, sorusunu yönelttim. Bu sorunun cevabı olumsuz oldu. Muhtemelen PNC ve Citi gibi bankacılık devleri de bu teknolojiyi kullanmayacaklar.”

Kısacası CEO, JPM Coin’in sektörde herhangi bir devrim yapamayacağını ve normal bir kripto paradan öteye gidemeyeceğini düşünüyor. Diğer yandan, JPMorgan gibi dev bir şirketin bu sektör açısından önemli olduğunu ve sektöre katkıları olacağı görüşünde. Bu tarz bankacılık devlerinin blok zinciri teknolojisini daha fazla kullanmasının tüm ekosistem açısından faydalı olduğunu da ekliyor.

Ripple kendi alanında devrim niteliğinde bir kripto para. Birçok banka tarafından kullanılan bu kripto paranın henüz bir alternatifi yok. Dünyanın en değerli 3. kripto parası olması da bu durumu kanıtlar nitelikte. Birçok borsa tarafından da listelenen XRP önümüzdeki birkaç yıl daha kendi alanında liderliğini koruyacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here