Dijital güvenlik şirketi McAfee’nin kurucusu ve yönetici olan John McAfee bir süredir kripto paralar hakkındaki radikal açıklamaları ve tavsiyeleriyle gündeme geliyor. Özellikle piyasaya yeni sürülen kripto para birimleri (ICO’lar) konusunda nasihat veren meslek insanı, artık öğüt vermeyeceğini açıkladı.

Kripto para piyasasına karşın pek çok ekonomist birbirinden farklı düşünceler ortaya atıyor. Var olan değerlendirmeleri iki cepheye; yani olumlu ve olumsuz değerlendirmeler olarak ikiye ayırırsak, gözümüze birkaç ad çarpmaya başlıyor. Dünyanın en büyük dijital güvenlik şirketlerinden birisi olan MacAfee’nin kurucusu John McAfee ise olumlu cephenin en büyük savunucularından. Hatta Bitcoin’in 2020 yılında 1 milyon dolara değin çıkacağını varsayım ediyor. 

Zaten operasyon gören popüler kripto para birimlerine karşın tahminleri bir kenara, McAfee bununla beraber piyasaya yeni sürülmesi için yatırım bekleyen kripto para birimleri için de yatırımcıları yönlendiriyor. Bu açıdan bakıldığında önemli bir etkisi olan McAfee, geçtiğimiz aylarda tavsiye vererek tanıtması için ICO’lar için bir iş modeli bile geliştirmişti. Bunun için atacağı nasihat tweetlerinden bile para kazanıyordu. 

Bu hafta yaptığı açıklamayla John McAfee, bundan böyle ICO tavsiyesi vermeyeceğini açıkladı:

Bir Twitter kullanıcısının yeni ICO’lar için yatırım tavsiyesi istemesi üzerine “artık ICO’lar için çalışmıyorum cevabı veren iş insanı, bunun için manidar bir sebep ortaya sürdü. ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, geçtiğimiz haftalarda ICO’lara ilişkin ciddi düzenlemeleri yürürlülüğe koydu. Son zamanlarda insanların cebinden para tırtıklamak isteyen pek fazla ICO piyasaya sürüldü fakat güvenilir olanı diğerlerinden farkı görmek zorlaştı. Kurum da üstüne düşen sorumluluğu yaparak yeni birimleri analiz altına almaya başladı.

McAfee komisyonun düzenlemesi için “ICO’ları yapanları hapsetmek için sabırsızlanıyorlar, bu haksız bir şart fakat hakiki” açıklamasında bulundu. Kendisi hala konuyla ilgili detaylı bir geri dönüş yapmasa da “ICO’lara benzeşen değerinde alternatifler üstüne bir makale” yazacağını açıklamıştı. McAfee, kendisinden nasihat bekleyen yatırımcılardan sabırlı olmalarını istiyor.

John McAfee gibi bir ismin bu açıklamaları, kısa sürede ABD pazarında kripto paralara ilişkin ciddi hukuki düzenlemelerin yolda olduğunu gösteriyor. Devlet kurumları ABD’deki piyasaların sonunu getirmek istemiyorlar, büyük kısmının amacı hileli gelir elde eden soyguncuların önüne geçmek. Bu süreçte kripto para piyasasının biraz daha sarsılacağını bildirmek muhtemel. 

Her şeye rağmen telaş yapmaya lüzum değil, çünkü kripto paralara ilişkin hukuki düzenlemelerin oturması, yatırımcının refahı için zorunlu bir şart. böylece McAfee gibi kimlikler üzerinden endişe kaynağı meydana getirmek amaçsız olacaktır.

Kaynak : http://fortune.com/2018/06/19/john-mcafee-cryptocurrency-ico-sec-threat/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here