Bitcoin ile altcoin algıları 2018 yılında oldukça değişti. Kripto paraların atası olan Bitcoin artık altcoinlerden tamamen ayrılmış durumda. Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song 31 Aralık’ta blogunda yayınladığı yazıda tüm altcoinlerin kaderinin Bitcoin’e bağlı olduğunu ve ICO faaliyetlerinin olumsuzluklarına değindi.

Jimmy Song Bitcoin’in en ateşli savunucularından ve sosyal medyayı da oldukça etkin kullanan isimlerden. Geçen yılın başından beri Bitcoin’in ademi merkeziyetçi değerlerini savunanların ne kadar haklı olduğundan da ilgili yazısında bahsetti.

ICO Faaliyetleri

2018 yılında ICO faaliyetlerini en çok eleştirilen kişilerin başında da Song geliyordu. Birçok ICO projesinin kullanıcıları mağdur ettiği ve bu sebeple Bitcoin ve diğer kripto paraların bundan olumsuz etkilendiğini düşünüyor. Yine bu faaliyetlerde bahsedilen projelerin hiç birinin pazarın istediği doğrultuda bir ürün geliştiremediğini savunuyor.

Fon yaratma ve ürün başarısı arasında ki uyumsuzluk hakkında da: “2018 yılında ICO’ların nasıl çöktüğünü hep beraber gördük. Blok zinciri teknolojisi üzerinde de geliştirilen başarı proje sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Şirketler bu teknolojiyi tamamen kendi tekellerine almış durumda. Fon toplanıyor fakat toplanan fonun karşılığında ortaya nitelikli bir proje çıkamıyor.”

BitMEX CEO’su Arthur Hayes ise Song’un görüşlerinin tam tersini düşünüyor. 2019 yılının Bitcoin’in altın çağı olacağını ve 2018’de ICO’lardan toplanan paraların kripto pazarını canlandıracağını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here