Tokyo Borsasında işlem gören yasal bir şirket olan Money Forward Inc. kripto para ticaretine gireceğini açıkladı. Firmanın bir temsilcisi bu konu ile ilgili kripto para haber sitelerine röportaj verdi. Borsa ismi henüz belirlenmedi fakat marj ticaretinin ilk olarak başlatılmayacağı gelen bilgiler arasında.

Temsilci borsanın daha çok kişisel mali yönetim hizmeti vereceğini belirtti. 7 milyona yakın müşterisi bulunan Money Forward, bu alanda da yatırım yapmak isteyen müşterilerine hizmet verecek. Şirket geliştireceği uygulama ile birlikte; banka hesapları, kredi kartları, menkul kıymet hesapları ve emekli maaşlarını otomatik olarak toplayarak bir muhasebe defteri geliştirmeyi de hedefliyor.

Mayıs 2012 yılında kurulan Money Forward, Japonya genelinde 7 ofise sahip. Tokyo merkezli bu şirket, otomatik tasarruf uygulaması, bireyler için finansal hizmetler, işletmeler için muhasebe, vergi iadesi, faturalama, bordro ve bilgi yönetimi gibi geniş bir ürün yelpazesine sahip. Şirket geçen yıldan bu yana Tokyo Borsasında işlem görüyor.

Yapılan açıklamada, “Gelecekte ki kripto para projeleri için para transferi ve ödeme hizmetlerini yapmayı hedefliyoruz.”

Haftanın başında Finansal Hizmetler Dairesinin kripto para değişim işine çok zor lisans verdiği finansal topluluklar tarafından dile getirildi. Junichi Kanda yaptığı açıklamada: “Coincheck’in iflas etmesi sebebiyle regülatörler gözetimlerini sıklaştırdı. Artık bir kripto para borsasına lisans verirken değerlendirme süreçleri çok daha zorlayıcı. Bu sebeple bazı borsalar ülkede ki faaliyetlerini bile sonlandırıyorlar.” Bu borsanın ise 2019 Mart ayına kadar kayıt yaptırması bekleniyor. Hali hazırda halka arz edilmiş bir şirket olduğu içinde kaydının daha kolay olması planlanıyor.

Japonya’da Ödeme Hizmetleri Yasasına göre, tüm kripto operatörleri FSA’ya kayıt yaptırmak zorunda. Şuanda 16 tane kayıtlı operatör mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here