Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), kripto değişim borsası olan Paracheck’e lisans verdiği gündeme bomba gibi düştü. İddianın kaynağı ise Asya merkezli bir gazete olan Nikkei Asian Review. Nikkei’ye göre bu duyuru şimdilik açıklanmasa da yıl sonunda kullanıcılar ile paylaşılacak.

FSA, Ocak 2018 tarihinde Coincheck’in cüzdanlarını daha fazla incelemeye başlamış ve bu durum zamanla tüm yerel borsalara yayılmıştı. Nisan 2017 tarihinde ülkede ki Ödeme Hizmetleri Yasasının değişimi ile birlikte faaliyet göstermek için artık lisans almak zorunlu. FSA, 2018 boyunca birçok lisans başvurusu yapan şirkete çeşitli dayatmalar uygulamıştı. Şuana kadar ise 200 kadar işletme hala daha lisans başvurusu için beklemede.

Ocak ayında ülkede yaşanan borsa hack skandalından sonra ülke yatırımcıları korumak adına çok daha fazla katı kurallar koymuştu. Lisans aldığı iddia edilen Paracheck ise Monex Group tarafından finanse ediliyor.

İddia edilene göre ise Monex lisans alabilmek için tüm şartları yerine getirmiş durumda.

Coincheck’in Durumu

Hacklenen borsa olan Coincheck ise en değerli 16. kripto para olan XEM ticaretine devam ediyor. Hack skandalı ise bu kripto para üzerinden yaşanmıştı. Yaşanan bu skandaldan sonra ise birçok yatırımcı bu kripto paranın varlığından daha yeni haberdar olmuştu. Borsa suçu başkalarına atsa da ülkede ki yasalar gereği bir borsa hacklendiğinde mağdur olan yatırımcılara geri ödeme yapmak durumunda.

Geri ödeme yapılmaması durumunda ise borsanın lisansı iptal ediliyor ve kullanıcıları yasal sorumluluk ile karşı karşıya kalıyor. Coincheck’de kendine yeni bir yatırımcı bulmuş ve zararı bu yatırımcılar karşılamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here