Japon hükümeti uzun süredir kripto paralara uygulanacak olan verginin çalışmalarını yapıyordu. Kripto paralar üzerinden önemli karlar elde edildiği için vergi kaçakçılığını engellemenin yöntemleri üzerinde birçok bürokrat mesai harcıyor.

Hükümet tarafından hazırlanan yeni sistemde, Ulusal Vergi Dairesi kripto para borsalarında gerçekleşen tüm işlemlerin verilerini alacak. İsimler, adresler ve 12 haneli bireysel kimlik numaraları şüpheli durumlarda borsalardan talep edilecek. Bu bilgiler alınarak bu kişinin yaptığı işlemler incelenecek ve gerekli durumlarda vergi cezası söz konusu olacak.

Kaynaklara göre ise Japon hükümeti yeni vergi sisteminin çalışmalarını 2020 yılında tamamen bitirecek. Ülkede yeni vergi sistemi sadece kripto para alanında değil birçok sektörde etkisini gösterecek. NTA’dan gelen bilgilere göre şuana kadar 1000 den fazla vergi kaçakçısı tespit edilmiş durumda.

Uygulanan mevzuata göre, kripto borsaları ve diğer hizmet veren işletmeler kimlik bilgilerini talep etse de bu bilgileri 3. şahıslarla paylaşmak zorunda değil. Yukarıda belirtilen mevzuat devreye girerse borsalar bu bilgileri paylaşmak zorunda kalacak.

NTA anketine göre ise 300’den fazla kişi kripto para ticareti sayesinde 100 milyon yen kazanç elde etmiş. Bitcoin’in değerinin yüksek olduğu 2017 sonunda ise bu kazanç çok daha yüksek.

Ekim ayında, Japon vergilendirme politikası komitesine göre, şuanda Japon vatandaşları vergi konusunda büyük sorunlar yaşıyor. Sistem çok karışık olduğu için bunu daha da basitleştirmek adına komite halkla sürekli irtibat halinde. Yetkililerin ise kripto para faaliyetlerini en sona sakladığı düşünülüyor.

Mevcut kripto borsalarını denetleyen Finansal Services Agency (FSA) halkı dolandırıcılık faaliyetlerinden korumak için İlk Para Tekliflerine çeşitli düzenlemeler getirecek. Bu düzenlemeden sonra ise mevcut işletmelere kayıt zorunluluğu getirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here