Japonya’nın finansal alandaki dev kuruluşlarından olan MUFG, yaptığı basın açıklamasında blok zinciri bazlı bir ödeme sistemi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Dünyanın 5. en büyük bankası olan kuruluş, ABD’de de ortak projeler yürütüyor. Duyuruda projenin adından bahsedilmese de şirketin hali hazırda geçen yıldan bu yana yürüttüğü proje olan “Küresel Açık Ağ” oldukça ilgi çekici. Bu projenin amacı ödeme endüstrisinde giderek artan rekabetçi kurumlara karşı iyi bir alternatif oluşturmak.

Küresel Açık Ağ Projesi

MUFG ve Akamai şirketleri geçen yıl ortaklaşa hareket ettiklerini duyurmuş ve Küresel Açık Ağ sisteminin taslak çalışmasını paylaşmıştı. Yeni ödeme ağının iletişim ağı olarak da kullanılabileceği ve blok zinciri sayesinde ödemelerin gitmesi gereken yere sorunsuz şekilde aktarılması planlanıyor. Bu yeni ödeme hizmetinde işlem maliyetlerinin düşük olması bekleniyor.

MUFG geçtiğimiz aylarda ise farklı blok zinciri çalışmalarına başlamış ve aralarında Ripple’da olan bazı kripto paraları kullanarak Brezilya ile ortaklaşa bir finansal koridor açmaya çalışmıştı. Bankacılık şirketinin kendi kripto parasını üretmesini ve finansal işlemlerini bu varlık üzerinden yapması da projeleri arasında. MUFG bir holding ve içerisinde dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Mitsubishi şirketini de kapsıyor.

Bu tarz finans devlerinin bu teknolojiye önem verip projeler geliştirmesi kripto paraların varlığı açısından önemli. Diğer firmalara da örnek olan bu projeler sayesinde kripto paraya ve teknolojisine olan algı olumlu yönde değişebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here