Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma, yakın zamanda gerçekleştirdiği bir söyleyişi de Bitcoin ve blok zinciri teknolojisine özel önem verdiğini belirtti. Bu teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte nakitsiz bir toplum kurulabileceğini de belirtti.

Bitcoin’den ziyade blok zinciri teknolojisine çok daha fazla önem veren Ma, bu teknolojinin yakın zamanda tüm dünyayı olumlu yönde etkileyebileceğini belirtti.

Çin nüfusunun küçük bir kısmı ürün satın almak veya fatura ödemek için nakit veya kredi kartı kullanıyor. Ülkenin çoğunluğu Alipay gibi ödeme yöntemlerini kullanmakta. Hatta Çin’in olumsuz kripto para kararında Alipay büyük rol oynamakta.

Çinliler akıllı telefonlar ile PoS terminallerinde dilediklerini almakla birlikte anlık para transferi de yapılabilmekte.

Ma yaptığı açıklamada: “Nakitsiz topluma ve blok zincirine özel bir ilgi gösteriyorum. Bu teknoloji ile birlikte uzun süredir hayalim olan nakitsiz toplumu inşa edebiliriz. Bu şekilde herkes eşit hale gelir ve ihtiyaç duydukları kadar harcama yapabilir. Yine tüm harcamalar uygulamalar üzerinden yapılacağı içinde şeffaflık sağlanabilir. Diğer yandan yolsuzluktan nefret ediyorum. Fırsatım olmadığı içinde nakitsiz toplum oluşturmak adına yapılması gerekenleri yapamıyorum.”

Bitcoin hakkında da konuşan Ma: “Bitcoin’in değerini veya topluma yapacağı katkıyı bilmiyorum. Ama arkasında ki teknolojinin çok güçlü olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.”

Yüksek verilerin işlenmesi noktasında ise blok zinciri şeffaflık ve hız vadediyor. Bu noktada Walmart ve IBM gibi şirketler hali hazırda bu teknolojiyi kullanmakta. Ma’da büyük verilerle iş yapan kendi şirketi için resmi bir açıklama yapmasa da el altından bu teknolojiyi kullandığı iddia edilmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here