İsviçre, kripto paralara sıcak bakan ülkelerin başında geliyor. Ülkede bankacılık ve finans kuruluşlarının güçlü olması bunun en büyük sebebi. Financial Times’dan dün gelen habere göre, İsviçre’nin en önemli borsalarından SIX Swiss Exchange, dünyanın ilk kripto tabanlı borsada işlem gören ürünü ETP’yi önümüzde ki hafta listeleyecek.

İsviçreli bir kuruluş olan Amun AG tarafından desteklenen bu kripto ürünü, beş ana kripto parası ile satın alınabilecek; Bitcoin, Ripple, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin.

İlgili habere göre, her bir kripto para, ETP’nin varlıklarının yarısını hesaplayan belirli bir pazar payını alacak. Geriye kalan yarısı ise şu şekilde bölünmüş; %25.4 XRP, %16.7 Ethereum, %5,2 Bitcoin Cash ve %3 Litecoin.

Amun şirketinin ortağı ve CEO’su Hany Raswan ise yeni ürün olan ETP’nin sıkı finansal politikalara uyum sağlayacağını açıkladı. Rashwan’a göre bu ürün, kripto para dostu olmayan ortamlarda da uyum sağladığı için pazara yeni yatırımcıları çekebilecek.

ETP ise Alman finansal bir kuruluş olan Van Eck tarafından yönetilecek. Amun AG şirketi İsviçre’nin kripto vadisi adı verilen Zug kasabasında faaliyetlerini sürdürüyor. Yine ABD’li bir finansal teknoloji şirketi olan Amun Technologies’in alt kolu olarak görev yapıyor.

Firmanın resmi sitesine göre, SIX Swiss Exchange adlı borsa 1,6 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Avrupa’nın en büyük 4. borsası. İsviçre’de birçok uzman kripto paraların geleneksel finans sistemini tamamen yıkacağını düşünüyor.

ETP, türevli bir malın fiyatlandırılması ve gün içerisinde menkul kıymetler borsasında işlem görmesi ve hisse fiyatı gibi yatırım araçlarına dayanan güvenli bir proje.

Birçok haberimizde sıklıkla adı geçen SEC, ProShares, Direxion ve GraniteShares gibi üç şirketin Bitcoin ETF listeleme ve ticaretine yönelik başvurularının reddedilmesi kararını durduğunu açıklamıştı. Yapılan başvuruların tekrardan değerlendirilmesi ön görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here