Kripto paraların ortaya çıkışından bu yana hırsızlık faaliyetleri de arttı. Bu varlıklar dijital olduğu için herhangi bir güvenlik açığında veya çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerinde bu kolayca çalınabiliyor.

Haberimize konu olan hırsızlık ise ülkemizde yaşandı. İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekibine gelen şikayete göre 14 kişinin kripto paralarını sakladıkları cüzdanlarda eksiklik söz konusu. Kişiler bu eksikliğin bilgileri dışında yaşandığını belirtiyor.

Polis ekipleri ise yaptığı çalışma sonucunda bazı kişilerin cüzdanlara sızdığını ve paraları çaldığını tespit etti. Şüphelilerin mağdur kişiler adına sahte evraklarla GSM hattı alıp sistemde ki telefon numaralarını değiştirerek bunu yaptıkları tespit edildi.

Phishing yani oltalama yöntemi İnternet dolandırıcılığında en çok kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Şüphelilerin phishing yöntemi ile kripto para borsalarında ki açıktan faydalanarak aldıkları numaralarla hesaplara sızıp, kripto paraları çaldıkları kesinleşti.

Şuana kadar tespit edilen mağdur sayısı 14 kişi. Toplam çalınan rakam ise yaklaşık olarak 500 bin Türk Lirası. Hırsızların tespit edilmemek için çaldıkları paraları farklı hesaplara aktardıkları da polis tarafından tespit edildi. Polis ise daha fazla mağdur olabileceğini düşünerek bu konuda da çalışma başlattığını açıkladı.

Borsalardan alınan IP adreslerinden tespit edilen 11 kişi, Özel Hareket polislerinin de desteği ile yakalandı. 11 Kişinin üzerinden; 18 cep telefonu, 20 flash bellek, 5 dizüstü bilgisayar, 3 disk, 2 sahte ehliyet ve birçok sahte kimlik ve kart ele geçirildi.

Polis 11 kişiyi şüpheli olarak mahkemeye çıkardı ve 10 şüpheli tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartı ile yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Polis, birçok güvenlik kamerasından bu kişilerin paraları farklı bankamatiklerden çektiğini tespit etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here