Amerikali bir genç, Bitcoin sayesinde küçük bir servet kazandıktan sonra çıkarıldığı Tel Aviv mahkemesince tutuklanarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Tabi ki bu kişinin hapis almasının sebebi Bitcoin değil. Savcılıktan gelen bilgiye göre 19 yaşında ki Michael Kadar, 2015 ve 2017 yılları arasında 2 bin bomba aldatmacısından sorumlu. Bu tehditlerden bir tanesi de Yahudi Toplum Merkezine yapılmış. Bu konuda isimde yapan genç, hava yolları, hava alanları, karakollar, alışveriş merkezleri, hastaneler ve okullar gibi kamusal alanlarda da bomba ihbarı yaptığı tespit edildi.

Kadar, yaptığı bomba tehditlerini belirli bir ücret karşılığında yapıyordu. Genç yaşlarda bu alanda çalışmalarına başlayan Kadar’ın 184 BTC’den daha fazla serveti olduğu iddia edildi.

İsrail’de çıkan haberlere göre ise, Kadar’ın yaptığı tehditlerden bazıları sınavların ertelenmesini isteyen öğrenciler tarafından yapıldığı belirtiliyor. Tabi ki Kadar bu tehditler için aldığı ödemeleri Bitcoin üzerinden alıyordu. Yine uçağını kaçıran kişilerden de para alarak bazı hava limanlarında da ihbar yaptığı tespit edildi.

Kadar’ın müşteri ağı ise oldukça geniş. ABD, İngiltere, Almanya, Kanada, İsveç, Danimarka, İrlanda ve Arjantin gibi birçok ülkeden müşterisi var. Kadar bu ihbarları yaparken sesini değiştirmek için özel bir yazılım kullandığı da savcı tutanaklarında bulunuyor.

Polis güçleri tarafından evi basıldığında binlerce dolar nakit parayı evde saklamasına rağmen kripto para cüzdanları hakkında bilgi vermeyi reddetti.

İsrail güvenlik güçleri ise Kadar’ın müşterilerini tespit etmek çalışmalarını sürdürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here