İsrail, kripto paralara ve blok zinciri teknolojisine ilgi duyan ülkelerin başında geliyor. Analiz firması olan One Alpha’nın yapmış olduğu analize göre, 2018’in üçüncü çeyreği itibariyle ülkede İlk Para Teklifi (ICO) yolu ile toplanan yatırım miktarı 600 milyon doları aşmış durumda.

Araştırmada ki en önemli sonuç ise 140 tan fazla şirket, finansmanlarının %60’ını bu ICO’lara yatırmış durumda. Birinci çeyrek ile Üçüncü çeyrek arasında toplanan rakam ise 606 milyon doları aşmış durumda. ICO’lar ise sadece ilk çeyrekte 315 milyon dolar para toplamıştı.

One Alpha şirketine göre, 2017’den beri ICO projeleri topladıkları yatırımları istikrarlı bir şekilde arttırıyor. 2017 yılında ICO sayısı 350 iken rakam bu yıl 800’ü aşmış durumda.

En büyük ICO sıralaması ise şu şekilde; EOS (4.2 milyar $), Telegram (1,7 milyar $), TaTaTu (575 milyon $), Dragon (420 milyon dolar) ve tZero (328 milyon $).

One Alpha CEO’su Yaniv Feldman yaptığı açıklamada: “2017’den bu yana yatırımlarda büyük bir artış söz konusu. Geçen yıl yatırımların az olmasında ayıların pazara hakim olmasının da büyük etkisi var. Şuan için piyasada ihtiyaç duyulan rahatlama sağlandı. Birçok yatırımcı kendi endüstrilerinde ki yatırımları kısıp kripto para faaliyetlerine yönelmesi ise sevindirici.”

İsrail ülkesi teknoloji alanında dünyada söz sahibi ülkelerin arasında yer alıyor. Ülkenin kendisinden ziyade şirketler bu alanda çok daha başarılı. Birçok işletme ise faaliyetlerinde kullanmak amacıyla blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) gibi sistemleri entegre etmiş durumda. Ülkede kripto paraya olan bakış açısı da oldukça olumlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here