İsrail’den kripto paralar ile ilgili olumsuz bir haber geldi. İsrail Vergi Dairesi (ITA) kripto paralardan vergi almak adına yatırımcıları hedef alıyor. Calcalist gazetisinin haberine göre, alım ve satımdan kazanç elde ettiğini bildirmeyen kullanıcılara karşı sert tedbirler alındı ve kullanıcılar büyük cezalarla karşı karşıya.

Alınan önlemlerden bazıları, kazançlarını rapor etmeyen kullanıcılara tebligat mektubu gönderilmesi. Bazı tüccarlarda vergi kaçakçılığını kripto paralar üzerinden yaptığı için bu kişilere yurt dışına çıkış yasağı koyuldu. Bu kişiler ülke dışına sık sık çıkarak kazandıkları paraları Malta ve diğer ada ülkelerinde ki off-shore hesaplarda biriktiriyor ve kripto paralar sayesinde aklıyordu.

Sık sık yurt dışına ziyaret eden tüm iş adamları ve özel sektör çalışanları şuanda büyük bir ceza ile karşı karşıya. İsimsiz bir kişinin ihbarı üzerine ITA uzun süredir bu kişileri izliyordu ve yurt dışına ziyaret eden kişilerin %60’ının vergi kaçakçılığı yaptığı tespit edildi.

Kampanya Devam Ediyor

ITA ise tedbirlerini sıklaştırmaya devam ediyor. Daire başkanı Eran Yaakov ise vergi kaçakçılığa yönelik alınan tedbirlerin devam edeceğini açıkladı. Bu karar ise Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin varlık olan sınıflandırılmasının ardından geldi.

Ülke bu varlıkları sınıflandırdığı için yasal olarak bunlardan kazanç elde eden kişilerden vergi alabiliyor. İki tip verginin olduğu ise gelen bilgiler arasında. %17 KDV ve %25 gelir vergisinin talep edileceği açıklandı.

Yatırımcılar ise bu vergilerin yüksek olması sebebiyle şikayetçi. Muhtemelen ülkede faaliyet gösteren şirketler ve yatırımcılar sermayelerini yurt dışında ki ülkelere taşıyacaktır.

ICO’lara karşı ise yeni bir yasal düzenleme getiriliyor. ICO yatırımcılarının hepsi yaptığı yatırımları belgelemek ve bunun vergisini ödemek zorunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here