İskoçya hudut bölgesinde açılan tedavi merkezinde, Bitcoin ve öteki dijital para birimlerinin alım satımını yapmadan duramayanlar için rehabilitasyon süreci işleniyor.

İnsanın yaparken keyif aldığı her şey, bir vakit sonradan bağımlılığa dönüşme tehlikesiyle karşımıza çıkabiliyor. Buna oyun oynamak gibi en günahsız eğlencelerden, en zararlı uyuşturucu maddelere kadar çoğu şeyi dahil edebiliriz. Kripto para ticaretiyle yatıp kalkan kesim için de bu bağımlılıkları nedeniyle rehabilitasyon süreci başlatıldı.

Peeblesshire şehrindeki Castle Craig hastanesinde açılan bu yeni departmanda, kumar rehabilitasyonundakine benzer bir süreç işliyor. Hastaların bağımlılıklarından uzaklaşmaları için dağıtılmış simülasyonlar ve terapilerle netice elde edilmeye çalışılıyor.

Kripto para ticareti bağımlılığına dair resmi bir çalışma yürütülmemiş olsa da, dünya çapında bunu bir yaşam biçimi olarak gören ve günlük insani rutinlerini yapmayı zeka unutan milyonlarca insan olduğu düşünülüyor. Castle Craig hastanesinden Chris Burn konuyla ilgili şöyle konuştu: “Coşku barındırıyor ve içerdiği yüksek tehlike nedeniyle kumara epeyce yakın bir tiryakilik. Mesela Bitcoin, büyük kazançlar elde edenler olduğu gibi büyük kayıplar da söz konusu. Bu yüzden bi zaman daha sonra bu tiryakilik tedaviye gereklilik duyacaktır.”

Kaynak : https://news.sky.com/story/treatment-centre-for-cryptocurrency-addicts-opens-in-the-scottish-borders-11387974

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here