İranlı bir yerel medya kuruluşu olan Tahran Times’a göre İran hükümeti kripto para alanında kararlar almaya devam ediyor. Ülkede Telegram ve Instagram gibi uygulamalar yasaklanmıştı. Bunun en önemli sebebi ise ülkede yaşanan siyasi atmosferde ki karışıklık. Birçok muhalif bu tarz uygulamalar üzerinden haberleştiği için hükümet bunu yasaklamayı uygun görmüştü.

Telegram’ın İran’da ki Geçmişi

Aralık 2017 tarihinde düzenlenen protestolar sebebiyle ülke ekonomik anlamda zor günler geçirmişti. “Barışı Korumak” adı verilen karar neticesinde de birçok sosyal medya uygulaması yasaklandı. Durum siyasi olarak görülse de arka planda farklı sebeplerde var.

ICO faaliyetleri ve kripto para toplulukları genelde Telegram uygulamasını kullanıyorlar. Ülkenin ICO’lara bakış açısı ise ulusal para birimini baltaladığı yönünde. Bu sebeple bu uygulama devlet yetkilileri tarafından daha önce de engellenmişti.

Ülke Telegram’ı kontrol etmek adına bir ofis açmasını istese de şirket buna yanaşmadı ve daha çok tepki çekti.

Kripto endüstrisinin mesajlaşma uygulaması olarak geçen Telegram, bazı ülkelerde de ICO’ya olan endişeler sebebiyle kısıtlamaya maruz kalmıştı. Veriler ise bu uygulama üzerinden 1.7 milyar dolar para toplandığını kanıtlıyor.

Rus milyarder Roman Abramoviç’inde ICO faaliyetlerinde yer aldığı ve 300 milyon dolar yatırım yaptığı iddia edilmişti. Abramoviç’in sözcüsü Jon Mann ise ICO faaliyetlerinde olup olmadığı ile ilgili yorum yapmasa da 300 milyon dolar değerinde ki iddiayı reddetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here