İran devlet destekli kripto para birimini Tahran’da ki Elektronik Bankacılık ve Ödeme Sistemleri konferansında açıklayacağını belirtti. ABD’den kasım ayından bu yana yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalan İran, çözüm olarak kripto varlıkları denemek istiyor. Daha önce de ekonomik büyüme ile ilgili sıkıntıları çözmek için blok zinciri tabanlı finansal araçlar denenmişti.

Rus – Ermenistan Ortaklığı

İran’a uygulanan en büyük yaptırımlardan birisi SWIFT işlemlerinin engellenmesi. Bu noktada yurt dışı ile iş yapan iş adamları ve öğrenim gören öğrenciler büyük zorluklar yaşıyor. Riyal destekli bir varlık olması planlanan yeni dijital para birimi, Tahran’ın SWIFT’e alternatif sistem olarak yürürlüğe sokması planlanıyor.

Anlatılanlara göre bu kadar geniş çaplı bir projenin gerçekleştirilmesi zor ancak İran bu noktada köşeye sıkıştığı için bir şey yapmak zorunda. İranlı bir firmada blok zinciri geliştiricisi olarak görev yapan Yashar Rashedi, Al Jazeera’ya verdiği röportajda: “Yapacağımız projenin, merkezileşmiş doğası gereği Bitcoin türlerinin yeri alması imkansız. Baskıyı kıracak bir varlık oluşturmamız en önemli önceliğimiz.”

Rusya’nın Ruble’ye sabit bir para fikrinin birkaç yıl içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Venezuela’nın dijital para birimi Petro hala daha tartışılan bir varlık. Bu sebeple İran’ın yapacağı varlıkta tartışmalara açık olacaktır fakat İran bu projeye Rusya ve Ermenistan’ı da katmak istiyor. SWIFT’in yerine alternatif bir blok zinciri ağı çalışmasının haberleri gündemi uzun süre daha meşgul edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here