Son üç aydır internet bağlantısının yavaşlığından şikayet eden Sakarya Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, sorunun kaynağının araştırılmasını istedi. Birincil tespitlere tarafından okulun sisteminin kurulu olduğu sunucularda kripto para madenciliği yapıldığı tespit edildi.

Günümüzün en tartışmalı idareli değerlerinden olan kripto paralar, veri operasyon gücüne dayalı olarak üretiliyorlar. Yüzlerce bilgisayarın bağlandığı, binlerce kişi tarafından kullanılan halka açık ağlar, kripto para madenciliği için istek edilen işlemci gücünü karşılama potansiyeline sahip. Sakarya Üniversitesi’nde olasılıkla bu durumun farkında olan birileri vardı ve son 3 aydır madencilik yapıyorlardı. 

Öğrencilerin ve akademisyenlerin, üniversitede yer alan internet bağlantısından bir süredir şikayetçi oldukları biliniyordu. Bu şikayetler artınca soruşturma yürütüldü. 89 bin 908 öğrencilik nüfusa sahip Sakarya Üniversitesi, Habertürk’ten Ramiz K. Oktar’ın haberine kadar büyük bir kripto para madenciliği merkezine dönüşmüştü.

Üniversitenin başlıca sunucusu dahil elde etmek üzere, birkaç laboratuvarda bulunan bilgisayarlar ve iki taraflı dilekçe alanındaki bilgisayarlar sürece dahil edildiler. Sakarya Üniversitesi henüz bir resmi açıklamada bulunmazken, soruşturmanın genişletileceği söyleniyor. Bağlantıların yavaşlaması sonucunda, uzaktan eğitim bölge öğrencilerin sınavı yarım kalmıştı. 

Üniversite bünyesindeki Teknokent’te faaliyet gösteren bir şirketin, alandaki sürekli kuvvet kaynağından enerji alarak kripto para madenciliği yapması sonucunda, baskı kaynağının arızalandığı da belirtiliyor. Şirket hakkında bir soruşturma başlatılmadığı söyleniyor.

Kripto para madenciliğinde kullanılan özel bilgisayarlar yerin, toplu internet ağları tamamen böylece fazla bilgisayarın dahil olduğu bir madencilik sistemi oluşturulabiliyor. Bilgisayarlar bu ağlara giriş yaptıktan sonradan işlemci güçlerini madencilik için kullandıklarından yavaşlıyorlar. Benzer yavaşlık, laf konusu ağın internet temas hızını da azaltıyor.  

Sakarya Üniversitesi’nde yaşandığı söylenen olaylar ve soruşturmalar netleştikçe aktarmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here