Amerika Birleşik Devletleri’nde internet üzerinden uyuşturucu satan kişilere karşın düzenlenen operasyonla 40’tan fazla güvenilmez tutuklanarak gözaltına alındı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Adalet Bakanlığı kadar ülke çapında karanlık internet satıcılarını hedefleyen ilk bakımlı operasyon düzenlendi. Federal işlem dahilinde, internet üzerinden uyuşturucu satışı yaptığı bahis edilen 40’tan artı web uyuşturucu satıcısı tutuklandı.

Operasyonun temelinde ise online para temize çıkartma bulunmakta. Polis, operasyon sırasında şüphelilere Bitcoin için nakit önerge ederek, uyuşturucuya tabi kripto para cinsi işlemlerinde bulunan spesifik uyuşturucu satıcılarını belirleyebildi. Şüphelilerin uyuşturucu üzerinden elde ettikleri gelirleri, dağıtılmış kripto para birimleri tamamen akladıkları anlaşıldı.

Operasyonla ilgili konuşan bir yetkili, “Karanlık bir ağ pazarını ele geçirdiğimizde, bu suçlular öteki pazarlara taşınacaklardı. Bu operasyonun odak noktası gerçekte fena oyunculardı ve karanlık ağı kullanan ırk uyuşturucu satıyordu.” ifadelerini kullandı.

Şimdiye dek operasyon zarfında, 19 eyalette takriben 3,6 milyon dolar peşin para para ele geçirildi. Benzer baskınlarda polis, 100,000 adet tramadol hapı ve 24 kilogramdan fazla Xanax dahil almak üzere büyük miktarlarda Schedule IV ilaçlarına el koydu. Ajanlar ayrıca 300’den pozitif istikrarsız sentetik opioid modelini ve takriben 100 gram fentanilini ele geçirdi.

Yetkililer Blockchain sisteminin doğal olarak suçluları ve kara paraları ortaya çıkardığını belirtti. Polislere kadar satıcılar için Blockchain’in en büyük dezavantajı şeffaf olmasıdır. Sistem içerisinde yapılan transferleri isteyen cümbür cemaat görebilmekte ve polisler de bunu takip edebilmektedir.

Kaynak : https://www.theverge.com/2018/6/27/17509444/dark-web-drug-market-money-laundering-hsi-dark-gold

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here