İngiltere’nin Finansal İdare Kurumu FCA, kripto para birimi ve türevlerinin yasaklanıp yasaklanmayacağını değerlendireceğini açıkladı. Haber ise dünyaca ünlü ekonomi dergisi Financial Times’da yayınlandı.

Vadeli sözleşmelerde dahil olmak üzere kripto türevleri üzerinde alım satım işlemleri yapmak, danışmanlık yapmak ve diğer tüm faaliyetler FCA tarafından resmi izin gerektirmekte.

Pazartesi günü yayınlanan bildiride, 2019’un ilk çeyreğinde yapılacak olan fikir alışverişinin sonunda, kripto para faaliyetlerine yasak getirilip getirilmeyeceği kesin olarak belirlenecek.

İngiltere Hazinesi ve İngiltere Merkez Bankası temsilcilerinden oluşan bir heyet ise kripto para faaliyetleri ile ilgili detaylı bir rapor hazırladı. Raporda vurgulanan görüş ise, kaldıraç esasına dayanan kripto paraların finansal piyasalar için riskli olduğu bilgisi.

FCA’nın düzenleyici yargı yetkisini, kripto varlıklarına, borsalara ve cüzdan hizmetleri gibi altyapı sağlayıcılarına genişletip genişletmeyeceğine dairde karar alması planlanmakta.

Ülkede ki şirketlerden olan CryptoUK başkanı Iqbal Gandham ise yaptığı açıklamada: “FCA’nın proaktif hareket etmesinden memnunuz. Yatırımcılar şuan için istedikleri gibi hareket edemiyorlar. Bilgi alışverişinin ardından alınacak olan karar tüm kripto piyasasını etkileyecektir.”

Yine dün İngiltere Hükümetine bağlı bir kurum olan Taskforce’da kripto paralar ile ilgili bir değerlendirmede bulunmuştu. Raporda kripto paralar, üç farklı başlıkta detaylı bir şekilde incelendi.

Bu ayın başında ise Londra merkezli bir sigorta hukuku firması olan RPC’nin hukuk direktörü ise bu düzenlemelerinin yürürlüğe girmesinin en az iki yıl bulacağını açıklamıştı. Yani yatırımcılar iki yıl boyunca rahat hareket edebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here