Bu hafta haberini de yaptığımız Giga Watt’ın batması ile birlikte bir madencilik şirketi daha tarihe karıştı. Bitmain’in de zor günlerden geçtiği ve şirketin kurucularının yönetimden ayrılacağını göz önünde bulundurursak, madenciler için 2018 yılı tam bir yıkım oldu.

Diğer Örnekler

Giga Watt 2017 yılında piyasaya çıkmış ve ilk çıktığında büyük ilgi ile karşılanmıştı. İflas durumu bildirilse de şirket borçlarını erteleme yoluna gitti. Üretimlerini devam ettirse de dün itibariyle tüm madencilik faaliyetleri sonlandırdığını açıkladı. Şirket hissedarlardan aldığı cihazları kendi kiraladığı havuzlarda kullanarak hissedarlara belirli bir kar ücreti ödüyordu. Bu şekilde hissedarlar da elektrik veya cihaz maliyeti gibi maliyetlerle uğraşmadan kazanç elde ediyordu.

Şirket iflas ettikten sonra bazı müşterilerin cihazlarını geri alabileceğini ve konu ile ilgili bir e-posta gönderildiğini belirtti. Ayı piyasasının uzun sürmesi bu durumda ki en önemli sebep olarak gösteriliyor. Diğer yandan şirketler 2017 yılında yüklü kazançlar elde ederken buradan gelen paraları da doğru kullanamadılar.

Bitmain şirketinin 2017 yılında 3 milyar dolara yakın bir net kar açıkladığını düşünürsek, şirket doğru yerlere yatırım yapabilseydi veya blok zinciri ile ilgili bir proje geliştirebilseydi bu durum yaşanmayabilirdi. Bu iflaslar ise ilk kez yaşanmıyor. 2016 yılında sektöre hızlı bir giriş yapan Knc Miner’da iflas etmişti.

2013 yılında 70 milyon dolar finansman toplayarak sektöre giriş yapan Earn.com, Coinbase borsasına satıldı. Hashfast, Alydian ve Cointerra gibi şirketlerde iflas edenler arasında. Madencilik faaliyetleri ise artık büyük ülkelerde yapılmıyor. Moğolistan, Ermenistan, Abhazya Cumhuriyeti ve Gürcistan gibi ülkeler şuanda faaliyetler için çok popüler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here