ICO konusunda derecelendirme hizmeti veren ICObench tarafından paylaşılan rapora göre Ocak ayının ilk yarısında tamamlanan ICO yaklaşık olarak 160 milyon değerinde. ICObench her yıl benzer raporları yayınlıyor ve bağımsız bir kuruluş olduğu içinde kripto şirketleri tarafından takip ediliyor.

ICO Faaliyetleri

15 Ocak’ta tamamlanan ICO’lar, Aralık ayı ve bir önce ki ayda toplanan miktardan %33 daha fazla. Bu kadar artışın en önemli sebebi ise Ocak ayında başlatılan ICO faaliyetlerinin çok daha güvenilir olması. Diğer yandan genel tabloya göre ICO listelerinde azalma söz konusu ve bu faaliyetlerin eski popülerliğinin kaybedildiği açıkça görülebiliyor.

Toplanan fonlarda ise lider ülke 80 milyon dolarla Kanada. İkinci sırada ise Estonya yer alıyor. ABD’de 8 farklı faaliyet olmasına rağmen toplanan rakamın düşük olması dikkat çekici. Bunun en önemli sebebi ise ABD’li yatırımcıların artık bu faaliyetlere güvenmediğini gösteriyor.

Estonya’da bu faaliyetlerin fazla olmasının sebebi ülkenin kripto varlıklara karşı oldukça sıcak davranması. Bu toplanan paralar sadece ilgili ülkelerde ki yatırımcılardan çıkmıyor. Proje sahipleri Estonya gibi sıcak bir ülkede faaliyetlerini başlatırken, uluslararası birçok yatırımcı bu davetlere katılıyor. En büyük kripto borsalarından olan BitMEX, ICO’da ki düşüş sebebiyle 24 milyar dolarlık jeton değerinin yarısının kaybolduğu ile ilgili de bir rapor paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here