Birçok kullanıcı kısa süre önce YouTube’un zorlu sansür politikası nedeniyle popüler içerik oluşturucuların tüm videolarını izlemeye erişimini  kapattı. Eş zamanlı olarak, Facebook ile en son veri skandalı göz önüne alındığında ise, giderek daha fazla kişi, blockchain destekli ağlar gibi alternatifler arar oldu.

Steem merkezli sosyal ağ Steemit’i yöneten Ned Scott , “Daha az merkezi olan platformlar, içerik oluşturucuların ve kullanıcıların elinde daha fazla güç ve potansiyel olarak gizlilik sağlıyor” diyor .

Kullanıcılar YouTube’daki en yeni videoları izleme konusunda başarısız olduklarından, DTube gibi alternatif bir kaynak bulmak zorundaydılar . YouTube’a oldukça benzer görünmekle birlikte video içerik oluşturucularını reklam gelirleri yerine görüntüleyenlerden bağışlara teşvik ediyor. Ayrıca, potansiyel olarak saldırgan materyallerin çok daha sıkı kontrolü söz konusudur.

Blockchain teknolojisi ile desteklenen bu tür platformlar, fintech ile ilgili her şey için açıkken, YouTube, Facebook ve hatta Twitter, kriptocurrency reklamlarını aşamalı olarak ortadan kaldırmaya çalışıyor. Potansiyel olarak dolandırıcılık ya da menkul kıymet olarak düzenlenen dijital para birimlerine dönüşebilecek reklamlar için sorumluluk almak istemezler.

YouTube’un alternatifleri ve yeni web sitelerine, kullanıcıların kripto paralar için içerik oluşturuculara ve yorumculara ödeme yapmalarını sağlayan, blockchain ağı Steem tarafından yetkilendirilmiştir. Steemit iki yıldır çalışıyor ve şimdiye kadar bir milyon kullanıcı kazandı. LBRY’ye neredeyse 600.000 hesap kaydedildi .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here