IBM firması, dünya üzerinde ki blok zinciri ve kripto para alanında en aktif çalışan şirketlerin başında geliyor. Teknoloji devinin bu alanda büyük yatırımlar harcadığı bir departmanı bile bulunuyor. Dün yapılan basın açıklamasına göre veri depolama şirketi Seagate ile IBM blok zinciri teknolojisini kullanarak sabit disklerde ki güvenliği ve sahte disklerin önüne geçmeyi planlıyor.

Bugün itibariyle birçok disk firması çoğunluğu Çin’de üretilen sahte disklerle başa çıkmanın yollarını arıyor. Seagate firması da bu alanda blok zinciri teknolojisinin uygun olacağını düşünerek IBM ile ortak çalışmayı uygun gördü.

IBM ile Seagate firmalarının ortak projesi Seagate Secure Electronic ID (eID) adı ile adlandırılıyor. eID disklerde ki güvenliği arttıran ve üretimde verimliliği hedefleyen bir proje. Seagate firması blok zinciri teknolojisi ile birlikte şirketin verilerinin saklandığı alanı daha güvenli hale getirmeyi de hedefliyor.

Disk sertifikaları konusunda problem olduğu için birçok firma el altından disk üretebiliyor ve firmaların isimlerini bu disklere yapıştırabiliyorlar. Sahte disklerin performansı daha düşük olduğu için üst düzey kullanıcılar tarafından fark edilebiliyor. Bu sebeple birçok kullanıcı mağdur olmuş ve firmalar büyük zan altında kalmıştı.

Seagate bu soruna çözüm bulabilmek adına dağıtılmış defter teknolojisini de kullanarak müşterilerine sertifika kontrolü yaptırabilecek. Blok zincirinin şeffaflık ilkesinden de yararlanılacak olan bu uygulama ile birlikte müşteriler aldıkları disklerin sahte mi gerçek mi olduğu rahatlıkla anlayabilecek.

Bu çözümün veri kaybını azaltma, tüketiciler için ürün güvencesi sunma ve taklit ürünler sebebiyle maruz kalınan garanti maliyetlerini de düşürmesi hedefleniyor.

IBM şirketi geçtiğimiz haftalarda arttırılmış gerçeklik alanında daha güvenli bir sistem oluşturmak adına blok zinciri teknolojisini kullanacağını açıklamış ve patent başvurusunda bulunmuştu. Şuanda IBM, blok zinciri alanında ki başvurulan patent sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here