IBM şirketi blok zinciri alanında faaliyet gösteren en etkin şirketlerin başında yer alıyor. Şirketin bireysel olarak yaptığı projelerin yanı sıra ortaklaşa gerçekleştirdiği projelerde mevcut. IBM’in Blok Zinciri Çözümleri başkanı Jesse Lund, stablecoin projelerinin önemine dikkat çekerek sınır ötesi ödemelerdeki avantajlarını değerlendirdi.

Finansal İstikrar Stablecoinler ile Mümkün

Lund, şirketin blok zinciri projelerinden de bahsederek önceliklerinin finansal kurumlarını daha istikrarlı hale getirmek olduğunu belirtti. Yaptığı açıklamada: “Dünyanın dört bir yanındaki bankalar Fiat para birimleriyle ticaret yaparken zorluklarla karşılaşabiliyor. Kıtalar arası ödemelerde istikrarın sağlanmasında stablecoin projelerin önemi çok fazla.”

JPMorgan Chase’in kısa süre önce duyurduğu JPM Coin projesi hakkında da fikirlerini belirten Lund: “Şirketin açıkladığı çözüm tam anlamıyla bir madeni para değil. Yinede projeyi yakından takip ediyoruz ve projenin JPMorgan Chase açısından başarılı olacağını düşünmekteyiz.” Finansal alandaki istikrar için JPMorgan gibi şirketlerin elini taşın altına koyması gerektiğine vurgu yapan Lund, bu konuda şirketlere destek vereceklerini de belirtti.

IBM şirketi blok zinciri ile alakalı olarak Stellar (XLM) ile bir ortaklık yapmış ve Stellar ağının ilk stablecoin projesini oluşturmak için çalışmalara başladıklarını duyurmuştu. Şirketin blok zinciri teknolojisi için yoğunlaştıkları alan; finans sektörü ve tedarik zinciri. Tedarik zinciri konusunda önemli adımlar atan şirket, bu alanda faaliyet gösteren devlerle ortaklaşa çalışıyor. Dijital varlıkların ekosisteminin sürdürülebilirliği açısından en önemli kriptonun hangisi olduğu sorusunun sorulması üzerine Lund, XRP’de olabilir Bitcoin’de. İstikrarı sağlayacak olan temel şey tüm ekosistemin bir araya gelerek beraber hareket etmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here