Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden IBM bir lojistik firması ile dijitalleşme adına ortaklık kararı aldı. Singapur’un önde gelen nakliye firmalarından Pacific International Lines’ın ise seçilmesinin birçok sebebi var.

İki firma, blok zinciri üzerinde bulunacak Elektronik Fatura tasarlama ve oluşturma konusunda işbirliği yapacaklar. Uluslar arası ticarette ise bu sistem, malların mülkiyetini, nakliyat işlerini ve taşıma sözleşmesi gibi konuları içermektedir.

Diğer yandan Lading Bill adı verilen bu sistem birçok da risk içermektedir. Sahtecilik riskini yanı sıra gereksiz masraflar da ortaya çıkmaktadır. IBM tarafından geliştirelecek olan bu sistemde sahtecilik riski ve gereksiz maliyetler ortadan kaldırılmaya çalışıyor.

Nakliye şirketinin direktörü şu açıklamayı yaptı: “Geleneksel sistem bilgi akışı noktasında yeterli değil. Şeffaflığı arttırmak, anlaşmazlıkları ve gereksiz riskleri ortadan kaldırmak için bu ortaklığı yaptık. Nakliye sektörünün ilerlemesini blok zinciri teknolojisinde görmekteyiz.”

IBM ve PIL işbirliğini ise Singapur Gümrükleri, Denizcilik Birliği ve çeşitli kurumlar tarafından desteklenmektedir.

Singapur Liman Yetkilisi Tan Chong Mong yaptığı açıklamada: “Blok zinciri teknolojisi verimsizlikleri ve boşlukları azaltmaya yönelik muhteşem bir teknoloji. Daha uygun maliyetlerle işlemleri teşvik etme ve dünya ticaretinde büyük bir potansiyele sahip.”

Editör Yorumu

Geçen haftalarda Walmart tedarik zincirlerini takip etmek ve şeffaflık sağlamak için benzer bir anlaşma imzalamıştı. Bu tarz anlaşmaların artması tabi ki topluluklarda olumlu karşılanıyor. Diğer yandan birçok kişi de bu teknolojiyi büyük firmalar sayesinde öğrenmiş oluyorlar.

Blok zinciri teknolojisinin maliyetinin kısmen düşük olması, anonim olması ve şeffaf olması sebebiyle geleneksel veri sistemlerine oranla çok daha avantajlı. Teknolojinin geliştirilmesi ile birlikte muhtemelen ilerleyen zamanlarda birçok firma bu teknolojiyi kullanmaya başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here