IBM, Temmuz 2016’da Singapur’da bir blockchain inovasyon merkezi açmış ve o yıllardan beri perakende devi Walmart ve daha birçok şirkete bu konuda hizmet veriyor. İki yıl boyunca ise birçok Avrupa ülkesinde benzer merkezler açıldı. IBM aynı zamanda Hyperledger projesinin arkasında ki en önemli şirket.

Teknoloji devi IBM şirketinin Orta Doğu ve Avrupa Blok Zinciri lideri Maciek Jedrzejczyk: “Teknoloji olarak blok zincirine odaklanmak yerine, insanların gerçek sorunlarını çözmeye daha fazla odaklanmalıyız. Ayrıca yaşadığımız tüm sorunları çözmek için blok zincirine bel bağlamak endüstride yaygın bir tuzaktır. Bu teknolojinin sınırlamalarından haberdar olmak ve müşterilerimizi bu konuda bilgilendirmek gereklidir.” Bir kripto haber ajansı ile röportaj yapan Maciek Jedrzejczyk görüşlerini bildirdi. Röportajda birçok soru yöneltilen lider, bu sorulara içtenlikle cevap verdi.

Blok zinciri platformunda ki iyileştirmeler hakkında şu açıklamayı yaptı: “Geçtiğimiz günlerde bloğun ötesinde bir hizmet sunarak platform tekliflerini geliştirdiğimizi duyurduk. Şuanda IBM veya blockchain dağıtımı ile ilgileniyorsanız bunu IBM Cloud ile yapmak zorunda değilsiniz. Bu açıdan müşterimize özgürlük ve seçim şansı tanıyoruz.”

IBM’in sahip olduğu en önemli deneyim ve büyümeyi tetikleyen faktörleri ise şu şekilde açıkladı: “Bizim şirket olarak en büyük avantajımız, blok zinciri konusunda ki düşüncelerimizi sınırlamamış olmamız. Blok zinciri başlı başına büyüleyici bir konu ve şuan için buna %100 hakim olmak imkansız. Blockchain, güven kavramı ile ilgili birçok ciddi problemi rahatlıkla çözebilir. Maliyetleri azaltan bu teknoloji sayesinde birçok kişiye de ihtiyaç duyulmuyor. Yine bu teknoloji ile üretimleri ve sevkiyat süreçlerini hızlandırmak çok kolay. Müşterimize başarılı hizmet verdikçe daha azimli çalıştık ve başarıya kısa zamanda ulaştık fakat hala daha önümüzde uzun bir yol var.”

Blok zincirinde ki tuzakların neler olduğu sorusuna ise, “Temel tuzaklardan birisi teknolojiye çok fazla odaklanmaktır. Müşteriler bunu anlamıyor ve işi tamamen size bırakıyorlar. Müşterilerin talebi ise sorunların tamamen çözülmesi. Teknolojiye fazla odaklanmak ise bu sorunlara çözüm getirmiyor. Müşterinin sorunlarına farklı çözümler getirebilmeli ve bu teknoloji sadece ilgili çözümlerde kullanmak gerekiyor. Blockchain’in elinde sihirli bir değnek yok ve her sorunu çözme potansiyeline sahip değil.”

“İkinci bir tuzak ise platform yönetimidir. Blok zinciri denetlemek ve kullanmak isteyen gruplara sahip olunduğunda bunu iyi yönetmek gerekir. Eğer ağlardan bazılarına hakimseniz ve başkalarını bu ağlara müdahale ettirmezseniz bazı ortaklar size küsecek ve projeler aksayacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here