Hyperledger Komitesinin yaptığı resmi duyuruya göre modüler kriptografi yazılım kütüphanesi olan Ursa projesi ile işbirliği onayladı. Hyperledger projesi ilerledikçe karmaşık şifreleme uygulamalarına ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple de Ursa’yı kendi protokollerine uygulayarak ortak bir işbirliği yaparak zamandan tasarruf hedefleniyor.

Ursa, yinelenen projeler üzerinde harcanan ek zamanı önlemek, analizi basitleştirmek, güvenliği arttırmak ve az deneyimi olan insanların bile uygulama yaratmasını sağlayan bir açık kaynak kodlu yazılım kütüphanesi.

Ayrıca, projenin yazılımlarının milyonlarca satıra ulaşması sebebiyle çoklu projeler aynı kütüphaneleri kullanarak çalışabilirliği basitleştiriyor. Hyperledger, yeni kütüphane ile birlikte blok zinciri geliştiricilerini kriptografik planlarını daha basit bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyor.

Ursa kütüphanesi ikiye ayrılmış durumda. Birincisi basit, standartlaştırılmış, modüler kriptografik algoritmaları kapsarken ikinci daha egzotik kriptografi içeriyor. Hyperledger uluslararası bir proje olduğu için birçok dili kapsaması bekleniyor ve kodlarında buna uyarlanması için ek bir çalışma gerekiyor. Bu sebeple zamandan tasarruf etmek adına Ursa kütüphanesi biçilmiş kaftan olarak görülüyor.

Daha önce de bazı blok zinciri projeleri bu kütüphaneyi kullanarak projelerine zaman kazandırmıştı. Hyperledger kurumsal ve ticari kullanım için oldukça popüler. Rus bankası Sberbank, Hyperledger Platformu ile akıllı kontratlar kullanarak bir OTC döviz repo anlaşmasına varmıştı. Yine Fransız perakende devi Carrefour, İspanyol ağında Hyperledger’ı temel alan bir gıda tedarikçi takip projesi geliştirmişti. Sistem sayesinde antibiyotiksiz olarak yetiştirilen tavuklar izlenebiliyor.

Bu projeye ise IBM, Huawei, Linux Vakfı, Samsung ve Intel gibi firmalar üye ve projeye destek vermeye devam ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here