Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası (HKEX) tarafından detaylı bir kripto para ve blok zinciri raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Raporda blok zinciri teknolojisinin mevcut düzenleyici çevrelerle daha tutarlı bir şekilde ortaklaşa hareket etmesi gerektiğini öneriyor.

HKEX’in İnovasyon Laboratuvarı ve Ekonomi Ofisi tarafından hazırlanan raporda, bankacılık, finans ve kripto para birimleri alanında geliştirilen blok zinciri ve yapay zeka uygulamalarına da sıklıkla yer verilmiş.

Bu bilgiler ışığı altında rapor, blok zincirinin parçalara ayrılmış ve dağıtılmış yapısının, menkul kıymetler sektörüne ticari şeffaflık ve verimlilik getireceği ve maliyetleri düşüreceği düşünülüyor.

Raporda olumlu etkiler kadar olumsuz etkilere de yer verilmiş. Dijital varlıkların beraberinde getirdiği risklerde raporda yer alıyor. Bu risklerin başında ise balina tabiri kullanan kullanıcıların piyasaları rahatlıkla domine etmeleri ve bu durumdan birçok yatırımcının olumsuz etkilenmesi durumu geliyor. Yine kripto paraların terörist faaliyetlerde ve kara para aklama işlerinde kullanılmasa da bahsedilen risklerden bir diğeri.

ICO’lara da yer verilen raporda, bu organizasyonların olumlu ve olumsuz yanlarından detaylı olarak bahsedilmiş. Bu risklere karşı ise alınması gereken önlemlerde ilgili raporda detaylı bir şekilde yer alıyor. Genel anlamda rapor adil rekabetin sağlanması ve düzenleyici arbitraj kurallarının gelmesi gerektiğini de özel olarak belirtiyor.

Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşları da bu raporun başlıklarından birisi. Bu ticari savaşta kullanılacak en etkili silahın teknoloji olduğu düşünülmekte. Teknolojinin içerisinde de blok zinciri de yer alıyor.

Bu tarz objektif raporlar hem topluluklar hemde büyük çaplı şirketler için oldukça olumlu bir durum. Şirketler bu tarz raporlar doğrultusunda kripto paralara yatırım yapma kararı alabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here