Hisse senedi yatırımcıları düşük volatileteli pazarları çok sevmektedir. Bitcoin’in uzun süredir düşük volatileti seyretmesi de bu yatırımcıları pazara çekmişti. Pazarda fiyatların düşük olması ve riskin azalması ile birlikte kullanıcılar bu pazara ilgi göstermiş ve yatırımlarını arttırmıştı.

Çarşamba günü yaşanan sıkıntı ile birlikte pazardan yatırımlarını ilk çeken kurumsal kullanıcılar ve hisse senedi yatırımcıları idi. Pazar %12 gerileyerek bu yıl en düşük seviyesine geldi ve geçen yıla oranla değeri %60 düştü. Bazı analistler bu durumun çok kötü olduğunu ve fiyatların çok daha aşağıya düşeceği konusunda görüş bildiriyorlar. Konuşulan rakamlar ise 2000 dolar seviyeleri.

Kripto para şirketi ve yatırım fonu olan Ikigai’nin kurucusu Travis Kling yaptığı açıklamada: “Çarşamba akşamı stresten uyuyamadım. Bitcoin Cash ile ilgili yaşanan bu durumun tüm pazarı bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştim. Pazarda çok daha kötü sonuçlar bekliyorum. Yapılan açıklamaların da savaşı daha da körüklediğini düşünüyorum.”

Bazı yatırımcılar Bitcoin’in 2017 yılında çatallaşmasından sonra ortaya çıkan Cash’inde çatallaşması sonrası ortaya çıkacak olan diğer coinin hiç bir işe yaramayacağını düşünüyorlar. Pazarda ki kötümser hava devam ediyor ve yapılan açıklamalarda bu durumu doğrular nitelikte.

Pazarın daralmasından Nvidia şirketi de olumsuz etkilenmişti. Şirketin satış gelirlerinin düştüğü ile ilgili yazımızı paylaşmıştık. Kripto para madenciliğinin de çökmesi ve sektörün kurumsal firmaların eline geçmesi de şirketin zarar etmesinde büyük bir etken.

Creative Planning şirketinin başkanı Peter Mallouk ise; “Nvidia hisse senetlerinde yaşanan düşüş tamamen kripto para kaynaklı. Bu denli büyük bir şirketin bile değer kaybetmesi aslında kripto paraların durumunu net bir şekilde açıklıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here