Hindistan’dan beklenmedik bir açıklama geldi. Kar amacı gütmeyen bir ticaret örgütü, kripto paraların “yasa dışı” olduğunu ve vatandaşları yasalara karşı uymaya davet ettiğini belirtti.

Hint Ulusal Yazılım ve Hizmet Şirketleri Birliği (NASSCOM) başkanı Debiani Ghosh, ülkelerinde yer alan kripto paraların NASSCOM bakış açısıyla yasa dışı olduğunu belirtti. NASSCOM, Hindistan merkezi bir kar amacı gütmeyen bir kuruluş ve endüstriler için dış kaynak kullanımı alanında 2000’den bu yana hizmet vermekte.

Ghosh yaptığı açıklamada: “Bu toprakların kanununa uymak zorundayız. Kripto paraların tümü şuanda yasalara aykırı. Burada ki problemin doğuşu hızlı teknolojik değişimlere karşı yasaların yapılmaması. NASSCOM’un odak noktası teknolojik gelişmeleri takip ederek politika yapmak.”

Ülkenin kanunlarına baktığımızda ise kripto paralar ülkede yasal fakat Temmuz ayında Hindistan Merkez Bankası (RBI) ülkede ki dijital varlıkların alışverişi ve işlenmesi konusunda işletmelere hizmet verilmesini yasaklamıştı. Bu kararın altında ise finansal istikrar ve yatırımcıların güvenliği yatıyor.

Yapılan baskıların ardından, kripto para yatırımcılarının faaliyetleri askıya alınırken, yatırımcılar ülkede bu faaliyetlerin yasak olmaması sebebiyle sürekli olarak dilekçe yazıp mahkemeye göndermekte.

Geçen haftalarda da ülkenin en önemli kripto para borsalarından Zebpay’in faaliyetleri durdurulmuş ve borsa tüm operasyonlarını Malta’ya taşımıştı.

Yine Uncocoin şirketi, bir alışveriş merkezinde Bitcoin ATM’si kurduktan kısa bir süre sonra şirketin yönetim kurulu tutuklanmıştı.

Ülkede bu konu hakkında ki tartışmalar sürüyor. Blok zinciri ve kripto para alanında ki şirketlere yasak gelse de bireysel yatırımcılar ülkede kripto para alıp satabiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here